Nëntor 7, 2023

A I Eliminon Lifting I Fytyrës Rrudhat?

Gjatë procesit normal të rritjes shumë njerëz fillojnë të krijojnë rrudha dhe indikacione të tjera të plakjes. Edhe pse konsiderohet si një proces shumë normal i jetës, plakja mund të sjellë shqetësime dhe të shkaktojë në rënie të vetëbesimit. Kremrat kundër rrudhave dhe disa procedura të tjera të nivelit sipërfaqësor mund të ndihmojnë me disa nga simptomat e plakjes, por nuk do të zgjidhin çdo problem. Klinika jonë Medical Tourism in Albania mund t'ju ndihmojë në eliminimin e rrudhave me anë të procedurës së Lifting duke rinovuar dhe rinuar gjithashtu lëkurën tuaj.

Foto qe ilustron procesin e krijimit te rrudhave

Pse Krijohen Rrudhat?

Struktura të shumta mbështetëse të lëkurës fillojnë të përkeqësohen ndërsa plakemi. Për shembull, duke filluar nga mosha 20 vjeç, njerëzit fillojnë të prodhojnë gjithnjë e më pak kolagjen në vit. Vetitë që ofron kjo proteinë strukturore është ajo çfarë e mban lëkurën të butë dhe të lëmuar. Kolagjeni e mban lëkurën tonë të ushqyer dhe të zhdërvjellët duke na dhënë një pamje të rinuar dhe të shëndetshme pa rrudha.

Ndërsa plakemi, lëkura jonë humbet mbështetjen e saj strukturore nga kolagjeni, duke çuar në shfaqjen e rrudhave dhe problemeve të tjera. Elasticina është një tjetër proteinë e rëndësishme që prodhohet nga turpi jonë. Kjo proteinë mundëson elasticitet, siç nënkupton edhe emri, dhe ndihmon në tërheqjen e tipareve tona të fytyrës pas mimikave. Ndërsa plakemi, sasia e kësaj proteine gjithashtu zvogëlohet, duke e bërë lëkurën tonë më të duket më e vjetër dhe e varur.

Çfarë Është Lifting I Fytyrës?

Procedura e lifting të fytyrës, ose kirurgjia për lifting të fytyrës, është një operacion për shtrëngimin e lëkurës. Yndyra nën lëkurë formohet dhe konturohet pasi kirurgu të bëjë një prerje të vogël në anë të fytyrës. Lëkura shtesë gjithashtu do të duhet të prihet për të dhënë një pamje sa më të tërhequr. Kirurgu mund ta personalizojë procedurën për të përmbushur kërkesat tuaja unike duke zgjedhur midis disa lloje procedurash që ofrohen në këto raste. Në tërësi ekzistojnë tre lloje të ndryshme Lifting; lifting klasik i fytyrës, mini-lift, si dhe lifting i qafës janë tre opsionet e mundshme. Në varësi të shkallës së dëmtimit nga dielli ose rënies së lëkurës, kirurgu juaj do t'ju këshillojë se cila është procedura ideale për ju. Për më tepër, Lifting i fytyrës mund të kombinohet me operacione të tjera si lazeri ose ngritja e vetullave për t'ju dhënë pamjen që dëshironi.

Cilat Janë Përfitimet E Procedurës Së Lifting Të Fytyrës?

Për dikë që dëshiron të rigjallërojë dhe rinovojë pamjen e lëkurës, lifting i fytyrës është opsioni perfekt. Gjatë moshës 30 vjecare shumica e njerëzve fillojnë të vërejnë varje të lëkurës në zonën e fytyrës dhe qafës. Personat që kanë dëmtime më të dukshme nga dielli ose kanë lëkurë më të bardhë janë të prirur të përjetojnë këto shenja plakjeje më shpejtë se të tjerët. Lifting i fytyrës mund të ndihmojë në minimizimin e rrudhave, shtrëngimin e lëkurës, konturimin e nofullës, ngritjen e faqeve dhe pakësimin e pamjes së qafës së rënë. Në përgjithësi,kjo procedurë do e ndihmojë pacientin të duket më i ri.

Falë këtij trajtimi, rrudhat nuk do të zhduken plotësisht por do të jenë më pak të dukshme. Siç thamë dhe më parë, lifting i ftyrës nuk mund ta ndalojë trupin tuaj nga plakja por mund të ndihmojë në rigjallërimin e pamjes suaj dhe do të zvogëlojë dukshmërinë e rrudhave në lëkurën tuaj.

Procedura e Lifting nuk është një kurë e përhershme për plakjen sepse lëkura juaj do të vazhdojë të zhvillohet dhe të ndryshojë me kalimin e moshës pasi ky është një proces i natyrshëm. Trajtimi i lifting do të mundësojë rezultate që do të zgjasin përafërsisht për rreth tetë vite. Fytyra juaj padyshim do të duket më e re pas trajtimit dhe kirurgu juaj mund të vendos nëse do të keni nevojë apo jo për më shumë procedura estetike. Çdo rast duhet të vlerësohet individualisht për tu trajtuar në mënyrën e duhur.

Ndërsa rrudhat nuk mund të eliminohen, pamja e tyre mund të zvogëlohet me anë të procedurës së Lifting. Pas trajtimit, rrudhat e fytyrës do të bëhen më pak të dukshme pasi lëkura juaj do të duket më e shtrënguar. Trajtimi i duhur kozmetik për nevojat tuaja do të përcaktohet gjatë konsultës me kirurgun tuaj i cili duhet të jetë i certifikuar nga bordi, dhe gjithashtu është e rëndësishmë të diskutoni për çdo qëllim dhe shqetësim që mund të keni.

Foto qe ilustron rezultatet e nje facelift

Eliminimi I Rrudhave Me Anë Të Lifting

Me pak fjalë, qëllimi kryesor i procedurës së Lifting të fytyrës është shtrëngimi i lëkurës. Kirurgu do të bëj një prerje të vogël dhe do të eliminojë me kujdes lëkurën e rënë. Në varësi të nevojave tuaja, ai do të përpiqet të zgjedhë procedurën e duhur që ju përshtatet më së miri. Mjeku juaj do të shpjegojë gjithashtu se ekzistojnë tre lloje procedurash për lifting të fytyrës, ai tradicional, mini lifting dhe lifting i qafës. Ndonjëherë Lifting i fytyrës mund të bëhet edhe në kombinim me procedura të tjera kozmetike si ngritja e vetullave ose teknika me laser, në varësi të klientit dhe dëshirave të tij. 

Nëse jeni duke kërkuar për të eliminuar lëkurën e varur dhe për të eleminuar rrudhat kjo është procedura e duhur për ju pasi do të shtrëngojë indet që mbështesin lëkurën tuaj. Duke e bërë këtë, mjeku jo vetëm që do të heqë rrudhat, por gjithashtu do të heqë lëkurën dhe yndyrën e tepërt poshtë saj, duke ju dhënë një pamje më të rafinuar. Rezultatet e këtij trajtimi do të zgjasin për një kohë shumë të gjatë, ndryshe nga trajtimet e tjera. 

Një sërë problemesh mund t'i shtyjnë pacientët të vizitojnë klinikën, si p.sh. rrudhat, pamja e futur e fytyrës për shkak të humbjes së peshës, lëkura e varur dhe rrudhat midis buzëve dhe hundës. Edhe nëse flini mjaftueshëm, hani shëndetshëm dhe angazhoheni në stërvitje të rregullta, rrudhat përsëri mund tju bëjnë të dukeni të rraskapitur dhe të lodhur gjatë gjithë kohës. Mjekët mund të jenë në gjendje të eliminojnë këto indikacione të plakjes dhe të rikthejnë tërheqjen natyrale të fytyrës tuaj duke ngritur tiparet tuaja, duke ju bërë të dukeni më të rinj dhe të rafinuar. 

Zonat E Trajtuara Me Anë Të Lifting

Zona e mesit dhe e poshtme e lëkurës dhe indeve të fytyrës suaj mund të zbuten me anë të Lifting të fytyrës. Për shkak se yndyra dhe muskujt shtesë do të eliminohen nga këto zona, në disa raste mund të përmirësohet edhe pamja e qafës. Nëse jeni të shqetësuar për dukjen e rrudhave dhe pabarazinë në qepallat e sipërme dhe vetullat tuaja, duhet të flisni me mjekun për të gjetur procedurën e duhur që i përshtatet nevojave tuaja dhe këtyre zonave që mund të dëshironi të përmirësoni. Megjithëse Lifting i fytyrës nuk mund të eliminojë rrudhat apo të ndryshojë formën në këtë zonë të fytyrës, mjekët në klinikën tonë mund t'ju japin këshilla për një kombinimin optimal të operacioneve të fytyrës dhe të ofrojnë një gamë të gjerë të tyre që do t'ju përshtaten nevojave tuaja. Gjatë vizitës së parë, mjeku juaj do t'ju ekzaminojë nga afër dhe do të diskutojë me ju rezultatet e mundshme dhe trajtimin më të mirë për ju.

Kohëzgjatja E Rezultateve

Procesi i plakjes vazhdon edhe pas këtij operacioni, pavarësisht efektivitetit të tij të jashtëzakonshëm në minimizimin e rrudhave dhe aspekteve të tjera të fytyrës dhe qafës. Një numër faktorësh, duke përfshirë këtu moshën tuaj, shëndetin e përgjithshëm, mënyrën e jetesës dhe llojin e lëkurës, do të ndikojnë në kohëzgjatjen e efekteve të tij. Mosha është përcaktuesi më i rëndësishëm pasi sasia e kolagjenit dhe elastinës zvogëlohet me kalimin e kohës.

Për shkak se trupi juaj mund të rigjenerohet ende në një masë të caktuar, nëse jeni në të 30-at, efektet e procedurës tuaj mund të zgjasin për 15 vjet ose më shumë. Por nëse jeni në të 40-at, mund të keni nevojë për një procedurë tjetër për rreth dhjetë vjet më vonë. Stafi ynë do të flas me ju se çfarë duhet të prisni dhe sa do të zgjasin rezultatet tuaja.

Foto qe ilustron nje procedure per lifting te fytyres ne nje klinike mjekesore ne Shqiperi

Parandalimi I Rrudhave Pas Trajtimit

Pas përfundimit të procedurës, duhet të përpiqeni të mbani fytyrën sa më të lëmuar duke shmangur disa veprime dhe duke praktikuar disa të tjera, megjithëse duhet të keni parasysh se disa gjëra do të ndryshojnë me moshën dhe nuk ka asnjë mënyrë për ta ndaluar atë. Për më tepër, ne do të shpjegojmë disa faktorë që mund të kontribuojnë në jetëgjatësinë e rezultateve dhe t'i bëjnë ato të zgjasin më shumë.  

Përdorni Krem Kundër Diellit

Siç mund ta dini, rrezet UV janë shumë të dëmshme për lëkurën tuaj, kështu që përdorimi i kremrave mbrojtës kundër diellit do t'ju ndihmojnë të shmangni rrudhat. Kremi kundër diellit duhet të përmbajë SPF nga 35 deri në 55, ndaj duhet të keni kujdes kur zgjidhni të duhurin. Kjo do të varet gjithashtu nga përqindja e melaninës që prodhon trupi juaj. Për t'u siguruar që po mbroni veten në mënyrën e duhur, pyesni dermatologun ose mjekun tuaj që të rekomandojë një krem kundër diellit me sasinë e duhur të SPF për llojin e lëkurës tuaj. Pasi të keni aplikuar krem kundër diellit, mund të shtoni produktet e tjera që përdorni në rutinën tuaj të përditshme. Mbani mend se SPF duhet të aplikohet çdo ditë për të qenë sa më efektiv. 

Pini Shumë Ujë

Një tjetër gjë që duhet të keni parasysh është të pini gjithmonë ujë dhe të qëndroni të hidratuar. Kjo do t'ju ndihmojë të mbani lëkurën tuaj të shëndetshme dhe të duket më rinore. Nëse nuk pini mjaftueshëm ujë, lëkura do të fillojë të thahet në çdo zonë të trupit, kështu që mbajtja e saj e hidratuar dhe e lagësht është shumë e rëndësishme. Lëngjet e freskëta, çaji, smoothiet ose supat mund të jenë një burim i shkëlqyeshëm hidratimi përveç ujit, kështu që ka opsione të shkëlqyera që mund t'ju ndihmojnë. Ju duhet të mbani një regjim ditor se sa ujë duhet të konsumoni pasi, në momentin që filloni të ndjeni etje, trupi juaj do të jetë tashmë i dehidratuar dhe kjo nuk është dicka e mirë. Kështu që vendosni një objektiv dhe përpiquni ta arrini atë çdo ditë. Kjo do të ndihmojë jo vetëm me organet e brendshme të trupit, por edhe me pjesët e jashtme të tij. 

Foto qe ilustron dieten e duhur ushqimore pas nje lifting te fytyres

Mbani Një Diete Të Shëndetshme

Përveçse të qëndroni të hidratuar, duhet të përpiqeni gjithashtu të mbani një dietë të shëndetshme nëse dëshironi ti jepni lëkurës tuaj një pamje rrezatuese. Duhet të jeni të kujdesshëm me dietën tuaj veçanërisht nëse keni vuajtur nga çrregullime të të ngrënit më parë. Për shembull nëse keni pasur probleme si obeziteti do të vini re që do të keni më shumë rrudha, pasi shëndeti krijon një tërheqje te ftyrës dhe pas reniës nga oesha lëkura do të varet. Gjithashtu nëse konsumoni alkool dhe nikotinë rregullisht, do të shihni që procesi i shërimit pas Lifting të fytyrës do të zgjasë më shumë dhe simptomat e plakjes do të jenë më të dukshme. Mjeku juaj gjithashtu do t'ju rekomandojë të ndaloni pirjen e duhanit, për t'ju ndihmuar të rikuperoheni më shpejt dhe më mirë pas procedurës. 

Vitaminat C, B dhe A janë të shkëlqyera për lëkurën, ndaj mundohuni të konsumoni ushqime të cilat janë të pasura me këto lëndë ushqyese. Do të vini re se lëkura do të duket dhe do të ndihet më mirë nëse dieta juaj është e shëndetshme. Një tjetër lëndë ushqyese e rëndësishme është proteina dhe duke qenë se këtu përfshihet kolagjeni duhet të përpiqeni ta konsumoni sa më shumë. Ushqyerja e shëndetshme është e rëndësishme për cdo pjesë të trupit tuaj. Nëse keni ndonjë paqartësi në lidhje me dietën tuaj, konsultohuni me një dermatolog. 

Shijoni Pamjen E Re Të Lëkurës Tuaj

Efektet negative të plakjes, të tilla si rrudhat e thella midis hundës dhe gojës, yndyra ose rrudhat shtesë në qafë ose lëkura e varur në zonën e fytyrës, do të prekin cdo person. Këto simptoma do të shfaqen më vonë në jetë për disa njerëz dhe më herët për disa të tjerë. Lajmi i mirë është se ka një zgjidhje për këto probleme - Lifting i fytyrës, të cilën e diskutuam në detaje më sipër. Ky trajtim do të përmirësojë pjesët e fytyrës tuaj që po ju shkakojnë probleme dhe do të mundësojë rezultate që zgjasin shumë gjatë. Me anë të kësaj procedure ju do të eliminoni rrudhat dhe të ruani pamjen e dëshiruar. 

Picture of Jessica

Xhesika

Njihuni me Xhesikën, botuesen tonë e cila ka pasion Shqipërinë dhe dëshiron të informojë publikun mbi turizmin mjekësor, procedurat mjekësore, kirurgjinë plastike dhe mrekullitë turistike të Shqipërisë. Përmes shkrimeve të saj informuese dhe tërheqëse, ajo udhëzon lexuesit të marrin vendime të informuara mbi kujdesin shëndetësor dhe të eksplorojnë bukuritë e vendit tonë magjepsës.

Tabela e Përmbajtjes

Na Kontaktoni

sqAlbanian

Instagram & Facebook

KENI NEVOJË PËR KËSHILLA NGA EKSPERTËT TANË?

Merrni një kosto rreth procedurës tuaj nga mjekët tanë, pa pagesë.

Mënyra më e shpejtë Telefono tani ose WhatsApp

Upload a File

Limiti i per upload eshte 20mb.

By clicking the 'Submit' button below, I agree that a representative will contact me via email or phone calls to the phone number provided by me about medicaltourisminalbania.com services.
Enter the Captcha