Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Ngritja e Vetullave në Shqipëri- Ndërhyrja Kirurgjikale për Vetullat Perfekte në Tiranë

Një operacion për ngritjen e vetullave përfundimisht do të përmirësojë pamjen tuaj të përgjithshme, duke përmirësuar ndjeshëm pamjen e ballit tuaj, mënyrën se si duken vetullat tuaja në proporcion me pjesën tjetër të tipareve të fytyrës tuaj, si dhe zonën rreth syve, pasi do të krijojë një pamje më të ngritur dhe rinore.

Ngritja e vetullave në Shqipëri.

MOS PRISNI NË RRADHË!

Merrni një çmim dhe kuotim online, për vetëm 10 sekonda!

Mund të plotësoni formularin për të marrë një kuotim në vetëm 10 sekonda dhe ne do t'ju kontaktojmë së shpejti! 

Çfarë është lifting i vetullave?

Një vetull e rënë mund të jetë rezultat i humbjes së elasticitetit të lëkurës me kalimin e moshës. Lifting i vetullave është një trajtim kozmetik që fokusohet në rikthimin e pamjes rinore të vetullave tuaja. 

Për të kryer lifting e vetullave mund të përdoren disa teknika të ndryshme kirurgjikale. Ato fokusohen në heqjen e lëkurës së tepërt nga fytyra, në mënyrë që kirurgu juaj të shtrëngojë indet e poshtme të vetullave dhe të ripërpunojë shtrirjen e lëkurës në fund. Teknika më e mirë në varësi të rastit tuaj do të vendoset pas konsultimit me mjekun tuaj në klinikë. 

Rezultate të mahnitshme pas heqjes së vetullave.

Shpesh, lifting i vetullave kombinohet me operacione të tjera estetike për rinovimin e fytyrës, të tilla si operacioni i qepallave (blefaroplastika) ose ngritja e fytyrës. 

Një operacion për lifting të vetullave përmirëson pamjen tuaj të përgjithshme, mënyrën se si duken vetullat tuaja në proporcion me pjesën tjetër të tipareve të fytyrës, si dhe zonën rreth syve, pasi arrin të krijojë një pamje më të ngritur dhe rinore. shikoni. Ju gjithashtu mund të zgjidhni të kombinoni lifting e vetullave me transplantin e dhjamit për t'i shtuar volum vetullave dhe tëmtheve për një strukturë mbështetëse më të dukshme për lëkurën tuaj.

Pse njerëzit bëjnë operacion për lifting të vetullave?

Njerëzit zgjedhin t'i nënshtrohen një operacioni për lifting të vetullave kur:

  • Duan të riikthejnë pamjen rinore të fytyrës dhe vetullave të tyre;
  • Duan që lëkura e ballit të duket më e lëmuar dhe më e shtrënguar;
  • Duan të ngrejnë vetullat e varura për një pamje më të këndshme estetike;
  • Duan të përmirësojnë dhe rivendosin simetrinë e tipareve të fytyrës.

Kush është i përshtatshëm për lifting të vetullave?

Ne i konsiderojmë pacientët të përshtatshëm për një operacion për lifting të vetullave nëse:

  • Kanë vetulla të varura ose të rëna.
  • Duan të përmirësojnë pamjen e vetullave të tyre.
  • Duan të rikthejnë elasticitetin e lëkurës së ballit duke përfshirë zonën e vetullave.
  • Duan të korrigjojnë rrudhat në linjat e ballit dhe vetullave.
  • Duan të rregullojnë asimetrinë në zonën e vetullave të tyre.

Para dhe pas procedurës së heqjes së vetullave në Shqipëri

Kostoja e lifting të vetullave në Shqipëri

Shqipëria ofron disa nga operacionet më të përballueshme për lifting të vetullave në rajon. Për shkak të taksave të ulëta në vend ju mund të gjeni cilësinë më të lartë për trajtime kozmetike me çmime konkuruese. Nëse vendosni t'i nënshtroheni operacionit për lifting të vetullave në Shqipëri, klinika jonë ofron konsultime gjithëpërfshirëse me ekspertë dhe kirurgë lider në fushën e kirurgjisë estetike. 

Asistenca 24/7 garantohet nga stafi ynë i infermierëve të trajnuar dhe mbështetja e vazhdueshme nga ekipi ynë mjekësor do të jetë në dispozicion gjatë gjithë procesit tuaj të rikuperimit. Kirurgjia për lifting të vetullave në Shqipëri përfshin një vlerësim mjekësor para operacionit nga mjekët më të aftë në Evropë dhe kujdes të veçantë pas operacionit për rezultate optimale. 

Mjekët tanë do të jenë të lumtur të adresojnë të gjitha pyetjet dhe shqetësimet tuaja në çdo kohë. Ata do të diskutojnë të gjitha hapat e procedurës suaj dhe do të llogarisin një kosto të saktë për operacionin tuaj. Nëse dëshironi të merrni një ofertë specifike për trajtimin tuaj të lifting të vetullave, mos hezitoni të kontaktoni klinikën tonë dhe ne do t'ju përgjigjemi më në detaje.

Shembull para operacionit për ngritjen e vetullave

Cilat janë opsionet?

Një operacion për lifting të vetullave zakonisht zgjat afërsisht 1 deri në 2 orë. Nëse kjo procedurë kombinohet me një tjetër procedurë estetike, kohëzgjatja e të gjithë trajtimit mund të ndryshojë. Një operacion për lifting të vetullave kryhet nën anestezi të përgjithshme, që do të thotë se pacienti nuk do të ketë dhimbje gjatë procedurës. 

Kirurgu juaj mund të zgjedhë midis disa metodave dhe teknikave të ndryshme të lifting të vetullave në varësi të qëllimeve dhe nevojave tuaja individuale. Disa nga teknikat më të njohura të lifting të vetullave përfshijnë:

Lifting endoskopik i vetullave

Teknika endoskopike e ngritjes së vetullave është një procedurë minimalisht invazive gjatë së cilës mjeku juaj do të bëjë disa prerje prapa vijës së flokëve për të përdorur më pas një endoskop për të kontrolluar muskujt dhe indet tuaja. Më pas, një instrument mjekësor vendoset nën indet e ballit tuaj për të krijuar një pamje të ngritur dhe rinore. Në rreth 3 deri në 6 muaj këto instrumente do të përthithen nga trupi juaj duke lënë pas një vetull të ngritur në pozicionin e saj të ri.

Si kryhet operacioni për ngritjen e vetullave në Tiranë, Shqipëri

Ngritja e vetullave koronale

Ngritja e vetullave koronale është një procedurë e cila përfshin një prerje të bërë pas vijës së flokëve nga njëri vesh në tjetrin. Pasi bëhet kjo prerje, kirurgu juaj do të ngrejë dhe rivendosë lëkurën duke hequr çdo ind të tepërt. Një lifting koronal i vetullave mund të ndihmojë në rinovimin e të gjithë rajonit të sipërm të fytyrës tuaj. Ky operacion estetik është më i popullarizuar tek femrat edhe pse mund të kryhet tek meshkujt. Çdo plagë e mbetur pas operacionit do të fshihet në vijën e flokëve tuaj.

Ngritja e vetullave të vijës së flokëve

Gjatë një ngritjeje të vetullave me vijën e flokëve, mjeku juaj do të fillojë të bëjë prerjen e tij midis majës së ballit dhe vijës së flokëve. Lëkura dhe indet që do të hiqen do të vijnë nga pjesa e sipërme e ballit dhe jo nga skalpi. Duke qene se ngritja e vetullave realizohet me vijën e flokëve, kirurgu juaj nuk do të ketë nevojë të tërheqë lëkurën pranë vijës së flokëve, gjë që e bën këtë procedurë jashtëzakonisht popullore për pacientët që kanë flokë në rënie.

Lifting anësor i vetullave

Një operacion për lifting anësor të vetullave është ideal për pacientët që dëshirojnë të krijojnë një ngritje të moderuar në pjesën e jashtme të vetullave. Zakonisht, ndërsa plakemi, pjesa e jashtme e vetullave është e para që tenton të varet. Gjatë kësaj procedure kirurgu do të bëjë dy prerje në të dy anët e vetullave. Pastaj ai do të heqë një rrip lëkure. Prerja do të bëhet brenda vijës së flokëve. Në disa raste pacientët zgjedhin të kombinojnë blefaroplastinë me lifting anësor të vetullave për rezultate optimale.

Keni nevojë për diçka tjetër?

Ne ofrojmë të gjitha trajtimet moderne të rënies dhe restaurimit të flokëve në Shqipëri.

Ju do të jeni në gjendje të ktheheni në shtëpi në të njëjtën ditë me procedurën tuaj. Mjeku juaj do t'ju këshillojë të pushoni dhe të shëroheni në komoditetin e shtëpisë tuaj. Ai do t'ju japë udhëzimet e duhura se si të kujdeseni për prerjet për një shërim të shpejtë. Mbani mend se është e rëndësishme të ndiqni këshillat e kirurgut tuaj. Për ditët e para pas procedurës, sigurohuni që ta mbani kokën lart ndërsa jeni duke pushuar dhe përpiquni të minimizoni presionin ose fërkimin në zonën e prerjeve tuaja.

Kini paraysh se është normale që të përjetoni pak mpirje ose kruajtje rreth prerjeve tuaja gjatë procesit të shërimit. Disa mavijosje ose ënjtje janë gjithashtu normale. Ënjtja do të largohet pas disa javësh. Ju mund të përdorni një kompresë të ftohtë dhe disa jastëkë gjatë gjumit. Kirurgu juaj mund të sugjerojë gjithashtu që të përdorni një veshje të veçantë kompresioni për të ndihmuar në minimizimin e ënjtjes.

Pas 3 ditësh, mjeku juaj do t'ju heqë fashat, ndërsa qepjet pas operacionit do të hiqen pas 7 ose 10 ditësh.

Rekomandohet që të merrni 1 ose 2 javë pushim nga puna dhe të siguroheni që të shmangni aktivitetet e rënda fizike për 6 javë pas operacionit për lifting të vetullave. Kini kujdes kur lani flokët ose bëni dush pas operacionit për lifting të vetullave dhe mos i lagni fashat në mënyrë që të shmangni çdo rrezik infeksioni.

Rezultatet e një operacioni për lifting të vetullave janë të përhershme, gjë që e bën këtë trajtim një zgjidhje efektive për shumë njerëz. Megjithatë, ju mund të prekeni nga procesi i plakjes, kështu që mund të nevojiten trajtime shtesë për të ruajtur këto rezultate për një kohë shumë të gjatë. 

Megjithatë, krahasuar me trajtimet jo kirurgjikale të lifting të vetullave, një operacion i tillë siguron rezultatet më të përhershme dhe më të dukshme për një pamje të re dhe rinore.

Trajtimet jo-kirurgjikale për lifting e vetullave përfshijnë injeksione kundër plakjes. Për shembull, ngritja e vetullave me botox mund të ofrojë një zgjidhje të përkohshme për vetullat e rëna. Në raste të tilla, mund të nevojiten trajtime shtesë për të mirëbajtur pozicionin e ngritur të vetullave. Në përgjithësi, rezultatet e heqjes së vetullave me botoks zgjasin për 3 deri në 6 muaj.

Për shumë njerëz, rezultatet e procedurave kirurgjikale dhe jokirurgjikale të ngritjes së vetullave mund të zgjasin për shumë vite. Megjithatë, operacioni për lifting të vetullave mbetet trajtimi më efektiv për rezultate afatgjata. Nëse jeni të interesuar të bëni një operacion për lifting e vetullave në Shqipëri, mos hezitoni të na kontaktoni dhe ne do t'ju ofrojmë informacion më të detajuar dhe një udhëzues të plotë për këtë trajtim. 

Një operacion për lifting të vetullave lë pas disa shenja minimale pasi prerjet janë shumë të vogla dhe bëhen brenda ose pas vijës së flokëve. Çdo plagë që rezulton nga kjo procedurë zakonisht nuk duket me sy të lirë. Mjeku juaj mund të përdorë vijat natyrale në ballin tuaj për të fshehur çdo shenjë. 

Për të reduktuar rrezikun e shenjave dhe për të ndihmuar të gjithë procesin e shërimit dhe rikuperimit, është jashtëzakonisht e rëndësishme të ndiqni me kujdes udhëzimet e kirurgut tuaj dhe këshillat e tij për kujdesin pas operacionit.

Klinika jonë ofron një seancë konsultimi të përfshirë në trajtimin tuaj për lifting të vetullave, me këshilla të tjera nga ekipi ynë i estetistëve të specializuar. Në këtë mënyrë, ne mund të garantojmë kushtet më të mira për një shërim optimal dhe shenja minimale pas trajtimit tuaj, në mënyrë që ju të jeni të kënaqur me rezultatet finale të trajtimit.

KENI NEVOJË PËR KËSHILLA NGA EKSPERTËT TANË?

Konsultë falas online!

Plotësoni formën dhe ekspertët tonë të dedikuar do t'iu kthejnë përgjigje shumë shpejt! 

Upload a File

Limiti i per upload eshte 20mb.

By clicking the 'Submit' button below, I agree that a representative will contact me via email or phone calls to the phone number provided by me about medicaltourisminalbania.com services.
Enter the Captcha

KURSENI KOHëN. nDIHUNI Më MIRë.

Mos Prisni Në Rradhë!

Kurseni Kohë dhe Energji Duke Plotësuar Lehtësisht Formularin Tonë Të Kuotimit

sqAlbanian

KENI NEVOJË PËR KËSHILLA NGA EKSPERTËT TANË?

Merrni një kosto rreth procedurës tuaj nga mjekët tanë, pa pagesë.

Mënyra më e shpejtë Telefono tani ose WhatsApp

Upload a File

Limiti i per upload eshte 20mb.

By clicking the 'Submit' button below, I agree that a representative will contact me via email or phone calls to the phone number provided by me about medicaltourisminalbania.com services.
Enter the Captcha

Instagram & Facebook