Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Trajtimet e Celulitit në Shqipëri

I thoni lamtumirë celulitit me trajtimet tona efektive dhe të përballueshme në Shqipëri. Mos e humbisni këtë shans për të transformuar trupin tuaj dhe për të rritur besimin tuaj me trajtimin e celulitit në Shqipëri.

Trajtimi i Celulitit ne Shqiperi.

MOS PRISNI NË RRADHË!

Merrni një çmim dhe kuotim online, për vetëm 10 sekonda!

Mund të plotësoni formularin për të marrë një kuotim në vetëm 10 sekonda dhe ne do t'ju kontaktojmë së shpejti! 

Çfarë është trajtimi i celulitit?

Celuliti përbëhet nga një gjendje e zakonshme, e padëmshme e lëkurës, e cila bën që lëkura juaj të jetë me gunga në ijet, vithe, kofshë dhe bark. Kjo krijon një sipërfaqe të pabarabartë të lëkurës. Gjendet kryesisht në disa vende të veçanta si:

Para dhe pas trajtimit të celulitit në Shqipëri.

 • Të pasmet
 • Kofshët
 • Ijet
 • Barku
 • Gjinjtë

Sondazhet e fundit kanë treguar se 80%-90% e grave janë të prekura në shkallë të ndryshme. Prek femrat më shumë se meshkujt për shkak të shpërndarjes së ndryshme të yndyrës, muskujve dhe indeve. Por duhet të jetë e qartë se celuliti nuk është i dëmshëm.

Trajtimi i celulitit në Shqipëri.

Çfarë e shkakton celulitin?

Celuliti shkaktohet nga një grumbullim yndyre brenda lëkurës. Disa gra mund të preken më shumë se të tjerat. Sasia e celulitit dhe sa i dukshëm është ai varet nga gjenet tuaja, mosha ose përqindja e yndyrës në trup. Një tjetër faktor që luan një rol të rëndësishëm në shfaqjen e celulitit është trashësia e lëkurës. Celuliti mund të prekë njerëzit e të gjitha llojeve të trupit dhe peshave.

Shpërndarja e yndyrës tek meshkujt është më pak e dukshme se tek femrat. Fijet e kolagjenit midis lëkurës dhe muskujve e ndajnë yndyrën në shumë xhepa. Mund të jetë më e dukshme me kalimin e kohës, kur plakeni dhe lëkura juaj bëhet më e hollë dhe humbet elasticitetin.

Ka disa faktorë që shkaktojnë celulitin:

 • Gjenetika
 • Hormonet
 • Toksina të grumbulluara
 • Shtim në peshë
 • Dietë e varfër
 • Mënyrë jetese jo e shëndetshme
 • Inaktiviteti

Këmbët e mrekullueshme pas trajtimit të celulitit.

Cilat janë procedurat mjekësore që përdoren për të reduktuar celulitin?

Ultratinguj

Është një procedurë joinvazive që konsiston në përdorimin e valëve të zërit për të identifikuar dhe eliminuar yndyrën në zona si kofshët dhe barku. Duhet të prisni dy deri në tre muaj për të marrë rezultatet. Sugjerohet që kjo teknikë të përzihet me lloje të tjera të trajtimit të celulitit. Ekografia me ultratinguj mund të përdoret gjithashtu për të zbuluar se sa efektiv ishte trajtimi i celulitit.

Vajzat në plazh me trup të bukur pas terapisë për heqjen e celulitit në Shqipëri.

Terapia me valë akustike

Ky është një trajtim i krijuar për të reduktuar sa më shumë celulitin. Procesi konsiston në vibrimin e indit lidhës në trup, në vendet që janë më të ekspozuara ndaj celulitit. Në këtë mënyrë trajtimi ndihmon në stimulimin e prodhimit të kolagjenit. Përmirëson pamjen, elasticitetin dhe strukturën e lëkurës. Për të parë rezultatet, duhen bërë shumë trajtime.

Cellfina

Kjo procedurë është jokirurgjikale. Procedura konsiston në përdorimin e një gjilpëre për të thyer shiritat e fortë që janë nën lëkurë për të eliminuar celulitin në zonat e kofshëve dhe të vitheve. Pacienti mund t'i shohë rezultatet pas tre ditësh dhe ato mund të zgjasin më shumë se tre vjet.

Kriolipoliza

Është një procedurë jokirurgjikale. Ai konsiston në heqjen e celulitit duke ngrirë qelizat yndyrore nën lëkurën e pacientit. Kjo bën që qelizat dhjamore të këputen. Mund të duhen tre deri në katër muaj për të parë pakësimin e celulitit. 

Lirimi i saktë i indeve me ndihmën e vakumit

Procedura konsiston në thyerjen e shiritave të fortë që janë nën lëkurë me pajisje që kanë tehe të vogla. Kur shiritat janë prerë, kjo lejon që indi të lëvizë lart për të mbushur lëkurën. Rezultatet e këtij trajtimi mund të zgjasin më shumë se tre vjet.

Trajtimet me laser dhe radiofrekuencë

Këto trajtime mjekësore konsistojnë në përdorimin e masazhit të indeve me teknologji të radiofrekuencës në të njëjtën kohë, dritës infra të kuqe dhe energjisë lazer diodë për të trajtuar celulitin. Ata gjithashtu mund të përdorin nxehtësinë dhe thithjen, gjithashtu.

Karboksiterapia

Kjo procedurë konsiston në futjen pak të dioksidit të karbonit nën lëkurë nga tekniku. Bëhet për të rritur rrjedhjen e gjakut në zonë. Kjo mund të ndihmojë në përmirësimin e pamjes së celulitit. Rezultatet mund të shihen nga pacienti pas shtatë deri në dhjetë trajtime.

Para dhe pas trajtimit të celulitit në Shqipëri.

Celuliti- Si ta zvogëloni atë në shtëpi?

Ju mund të ushtroheni

- Ndihmon për të reduktuar yndyrën e trupit, në mënyrë që ta bëjë celulitin më pak të dukshëm. Ju mund të përdorni një program ushtrimesh që përmban ushtrime aerobike dhe stërvitje për forcë. Në këtë mënyrë djeg dhjamin dhe mund të tonifikoni muskujt. Trupat që janë më muskuloz do të ndihen më të butë se ata që janë më pak. Do të ishte mirë nëse ndiqni një rutinë ushtrimesh e cila është më e fokusuar në pjesët e trupit që janë më të prekura nga celuliti. 

Lëmi i kafesë

- përdoret si eksfoliues për të hequr qelizat e vdekura, për të nxitur rritjen e qelizave të reja, duke e shtrënguar lëkurën. Mund të përdoren vetëm ose mund t'i kombinoni me vaj ulliri, vaj kokosi ose sheqer. Përzierjen mund ta lini në lëkurë për 10 minuta. Kjo mund të zvogëlojë gungat, mund të nxisë rrjedhjen limfatike dhe të stimulojë qarkullimin e gjakut. Por nuk ka fakte shkencore për ta mbështetur këtë.

Larja e thatë

- Teknika konsiston në stimulimin e rrjedhjes së gjakut dhe limfës. Eliminon qelizat e vdekura të lëkurës dhe mbështet rritjen e qelizave të reja. Mund të stimulojë sistemin nervor të pacientit.

Uthull molle

- Kjo teknikë konsiston në konsumimin e uthullës së mollës. Kjo mund të ndihmojë për të humbur peshë. Ju duhet të pini një lugë gjelle uthull të holluar tri herë në ditë. Sidoqoftë, mund të zgjidhni të përdorni një tretësirë ​​të pjesëve të barabarta të uthullës së mushtit dhe ujit dhe më pas ta aplikoni në lëkurën tuaj.

Keni nevojë për diçka tjetër?

Ketu mund te gjeni disa trajtime te tjera qe mund t'ju interesojne:

Çmime të ulëta

Nëse zgjidhni t'i bëni trajtimet e celulitit në Shqipëri, gjërat do të jenë më të lehta për ju. Nuk keni nevojë të bëni pagesa shtesë në klinikat shqiptare. Ju do të duhet të paguani vetëm për trajtimin tuaj dhe gjërat që lidhen me të. Për shkak të vlerës së monedhës, duhet të paguani më pak në Shqipëri. Ka edhe shumë lehtësira në mënyrën e jetesës. 

Nëse vendosni të jeni një pacient ndërkombëtar sigurisht që do t'ju duhet strehim për të qëndruar deri në përfundimin e procedurës. Në Shqipëri mund të gjeni hotele të shkëlqyera me çmime të pabesueshme. Nëse trajtimet tuaja zgjasin për një periudhë të gjatë kohore, ka disa klinika që ofrojnë akomodim, kështu që nuk keni nevojë ta kërkoni atë. Ofrojnë transport me vetura private dhe shoferë. Gjithashtu, duhet përmendur se në Shqipëri mund të hash dhe të udhëtosh shumë lirë.

Kirurgë të talentuar

Kirurgët shqiptarë kanë diçka që i bën të veçantë. Shumica prej tyre janë në gjendje të flasin gjuhë të ndryshme, pasi shumica e tyre kanë studiuar dhe specializuar jashtë vendit. Ata mund të flasin shumë gjuhë të huaja si italisht, frëngjisht, greqisht, gjermanisht, turqisht etj. Pra, shanset për të gjetur një kirurg që të flasë në gjuhën tuaj janë shumë të larta. Në rast se nuk mund të komunikojnë me ju, ata ofrojnë përkthyes që mund të ndihmojnë në më shumë se 8 gjuhë.

Përdorin teknologjitë më të fundit

Duke qenë se kirurgët shqiptarë kanë studiuar dhe specializuar jashtë vendit, ata patën mundësinë të jenë në kontakt me teknologjinë më të fundit të përdorur. Ata ndërtuan klinikat e tyre duke ndjekur këto lloj modelesh. Të gjitha klinikat në Shqipëri funksionojnë sipas standardeve mjekësore. Ata përdorin sistemet më inovative për t'ju garantuar rezultatet më të mira.

Një destinacion i mrekullueshëm për t'u vizituar

Mund të jetë një vend i vogël, por Shqipëria ka shumë gjëra për të treguar. Duke filluar nga natyra e saj që është vërtet e pabesueshme. Ju mund të shikoni pamjet më të bukura duke u ngjitur në malet e larta të Shqipërisë. Ka disa plazhe të mahnitshme ku mund të përjetoni perëndimet më të bukura të diellit në jetën tuaj. Mos e lejoni veten të jeni vetëm një pacient ndërkombëtar. Zgjidhni të jeni një eksplorues.

Jo, celuliti nuk mund të largohet, por nuk është i dëmshëm. Pamja e saj mund të reduktohet me ushtrime, trajtime dietike etj. 

 • Salca
 • Ëmbëlsirat
 • Mish dhe djathë i përpunuar
 • Pije të gazuara, alkoolike ose me kafeinë 
 • Ushqime të shpejta dhe të skuqura

KENI NEVOJË PËR KËSHILLA NGA EKSPERTËT TANË?

Konsultë falas online!

Plotësoni formën dhe ekspertët tonë të dedikuar do t'iu kthejnë përgjigje shumë shpejt! 

Upload a File

Limiti i per upload eshte 20mb.

By clicking the 'Submit' button below, I agree that a representative will contact me via email or phone calls to the phone number provided by me about medicaltourisminalbania.com services.
Enter the Captcha

KURSENI KOHëN. nDIHUNI Më MIRë.

Mos Prisni Në Rradhë!

Kurseni Kohë dhe Energji Duke Plotësuar Lehtësisht Formularin Tonë Të Kuotimit

sqAlbanian

KENI NEVOJË PËR KËSHILLA NGA EKSPERTËT TANË?

Merrni një kosto rreth procedurës tuaj nga mjekët tanë, pa pagesë.

Mënyra më e shpejtë Telefono tani ose WhatsApp

Upload a File

Limiti i per upload eshte 20mb.

By clicking the 'Submit' button below, I agree that a representative will contact me via email or phone calls to the phone number provided by me about medicaltourisminalbania.com services.
Enter the Captcha

Instagram & Facebook