Mars 1, 2024

Procedurat Më Të Njohura Kundër Plakjes Për Femrat | Procedurat Estetike Në Shqipëri

Ditët e sotme gratë në të gjithë botën në po kërkojnë mënyra të reja për të rikthyer vetëbesimin dhe për t'u ndjerë rehat në lëkurën e tyre. Trajtimet më të kërkuara këto ditë janë ato kundër plakjes dhe disa prej tyre mund të kombinohen së bashku për të dhënë rezultatet më të mira. Për më tepër, ne do të shpjegojmë procedurat më të njohura kundër plakjes për gratë, duke përfshirë ato jokirurgjikale dhe ato kirurgjikale. Zbuloni se si inovacionet kozmetike të Shqipërisë po ndikojnë në përmirësimin e pamjes estetike të grave ndërsa eksplorojmë trajtimet më të kërkuara kundër plakjes.

Shenjat e plakjes, rrudhat dhe linjat ne fytyre

Cilat Janë Shenjat E Para Të Plakjes?

Rrudhat dhe linjat e holla janë shenjat më normale të plakjes dhe shumë gra duan t'i eliminojnë ato në çdo mënyrë të mundshme. Lëkura në fytyrën tonë i shfaq shumë shpejtë shenjat e plakjes dhe disa gra gjithashtu mund t'i vërejnë ato më herët se të tjerat. Shumë nga këto shenja janë gjenetike. Edhe pse disa faktorë të lidhur me lëkurën mund të kontrollohen me një mënyrë jetese të shëndetshme dhe rutinë të kujdesit ndaj lëkurës prapato nuk mund të ëliminohen totalisht. Më tej do të shpjegojmë se cilat janë shenjat më të zakonshme dhe më të dukshme të plakjes. 

 1. Linjat E Holla Dhe Rrudhat

Si për burrat ashtu edhe për gratë, shenjat më të dukshme dhe më shqetësuese të plakjes janë rrudhat, këmbët e sorrës dhe linjat e holla në fytyrë. Fibrat e elastinës dhe kolagjenit që e mbajnë lëkurën tonë të shtrënguar dhe të fortë zvogëlohen me kalimin e moshës dhe kjo çon në rrudha më të dukshme duke e bërë lëkurën më të lirshme dhe të plogët.

 1. Rënia E Shkëlqimit Të Lëkurës

Ndërsa plakemi, shkëlqimi i fytyrës sonë fillon të zbehet. Kjo ndodh pasi niveli i hidratimit fillon te bie duke rezultuar në një lëkurë të thatë dhe të zbehtë. Ndërsa rritemi, lëkurës i duhen rreth katër deri në gjashtë javë për t'u rinovuar, ndërsa lëkura më e re rigjenerohet në një kohë prej tre deri në katër javë. 

 1. Toni I Pabarabartë I Lëkurës

Plakja jo vetëm që shkakton zbehje, vija të holla dhe rrudha, por gjithashtu mund të shkaktojë pabarazi në zona të caktuara të fytyrës. Kjo ndodh sepse disa pjesë të lëkurës tonë gjenerojnë më shumë melaninë se të tjerat ose për shkak të ndryshimeve në nivelet hormonale që ndodhin tek femrat. Gjithashtu kjo do të na bëjë të dukemi më të vjetër se sa jemi në të vërtetë. 

 1. Lëkurë Të Thatë

Siç e përmendëm edhe më parë, ndërsa plakemi lëkura jonë do të humbasë aftësinë e saj për t'u hidratuar njësoj si kur jemi më të rinj. Hidratimi i lëkurës na jep një pamje më të freskët dhe rrezatuese, kështu që ndërsa të plakemi ajo do të duket e thatë dhe e dehidratuar. Kjo është arsyeja pse duhet të kujdeseni mirë për lëkurën tuaj dhe të pini sa më shumë ujë.

Njollat e fytyres nga mosha
 1. Njolla Të Moshës

Enët e vogla të gjakut formohen dhe bëhen më të dukshme si rezultat i plakjes dhe lëkurës më të hollë. Pigmentet e kuqërremta ose kafe të njohura si njollat e moshës ose njollat e mëlçisë shkaktohen kryesisht nga ekspozimi i tepërt i ndaj rrezeve UV dhe bëhen më të dukshëm me kalimin e lëkurës. Ato japin një pamje me njolla që na bën të dukemi më të vjetër.

 1. Teksturë E Ashpër E Lëkurës

Ndryshimet në teksturë bëhen më të dukshme ndërsa lëkura plaket. Shtresat e qelizave të vdekura dhe qarkullimi i ngadalësuar i qelizave bëjnë që lëkura dikur e butë dhe e lëmuar si foshnjë të bëhet e pabarabartë dhe e ashpër në sipërfaqe.

 1. Visible Pores

Poret rreth lëkurës tuaj do të zmadhohen dhe do të bëhen më të dukshme ndërsa plakeni për shkak të humbjes së elasticitetit të lëkurës dhe për shkak se graviteti do të fillojë ta tërheqë atë. 

Çfarë E Shkakton Plakjen E Lëkurës Sonë?

Lëkura jonë plaket për shkak të një sërëfaktorësh, duke përfshirë ndikimet mjedisore dhe të stilit të jetesës, si dhe procesi natyror i plakjes. Në Shqipëri, rrezatimi ultravjollcë ka një rol të rëndësishëm në plakjen e lëkurës, por edhe faktorë të tjerë si alkooli, stresi, duhani, mjekësia dhe mjedisi luajnë një rol të rëndësishëm. Më poshtë janë shtatë variablat kryesore që përshpejtojnë plakjen e lëkurës:

 • Pirja e duhanit
 • Ekspozimi i tepërt në diell
 • Stresi
 • Mungesa e gjumit
 • Moti i ftohtë
 • Alkooli
 • Mungesa e aktivitetit fizik

Cilat Janë Llojet E Ndryshme Të Trajtimeve Jokirurgjikale Kundër Plakjes?

Plakja është një aspekt normal i jetës dhe shpesh sjell një mori ndryshimesh. Ne bëhemi më të mençur, më të durueshëm dhe më të qetë ndërsa plakemi. Gjithashtu ne do të ndiejmë një rritje të vetëbesimit dhe respektit për veten ndërsa kuptojmë se kush jemi në të vërtetë. Por dobësimi i lëkurës, rrudhat, njollat e errëta, lëkura e thatë dhe humbja e vëllimit të fytyrës janë gjithashtu pjesë e procesit normal të plakjes. 

Edhe pse këto faktor janë një pjesë normale e rritjes së moshës, shumë njerëz nuk duan ti pranojnë. Dëshira e njerëzve për të zbuluar mënyra të reja për të rikthyer kohën dhe për të ruajtur shëndetin e lëkurës së tyre dhe pamjen e re është arsyeja kryesore e popullaritetit të trajtimeve anti rrudhë.

Perdorimi i retinoideve per eliminimin e njollave dhe rrudhave ne fytyre

Retinoidet

Retinoidet janë derivate të vitaminës A që luajnë një rol në procesin e anti-plakjes për të nxitur formimin e kolagjenit dhe për të përmirësuar qarkullimin e qelizave. Retinoidet janë një mundësi e arritshme për këdo që dëshiron të pakësojë simptomat e ndryshimeve të lidhura me moshën, sepse ato vijnë në versione me recetë dhe pa recetë.

Retinoidet vijnë në disa forma, dhe secila ofron avantazhet e veta. Disa retinoidë janë më të mirë në trajtimin e akneve, ndërsa të tjerët janë më të mirë në minimizimin e rrudhave dhe simptomave të tjera të plakjes. Retinoidet më të forta janë ato me recetë, duke përfshirë tretinoinën (Retin-A). Simptomat anësore përfshijnë thatësi, skuqje dhe acarime të mundshme. Edhe pse ato mund të mos jenë aq efektive, retinoidet pa recetë si retinoli gjithashtu kanë më pak gjasa të kenë efekte anësore negative.

Peeling Kimik

Me piling kimik, shtresat e sipërme të lëkurës rripen duke përdorur një përbërës kimik. Funksioni i tyre i shpejtë mund t'i atribuohet aftësisë së tyre për të përshpejtuar prodhimin e kolagjenit dhe për të siguruar lëkurë më të lëmuar dhe më të butë pothuajse menjëherë. Përveç kësaj, pacientët që kanë bërë piling kimik raportojnë shenja më të buta të akneve, më pak papërsosmëri dhe ton më të barabartë të lëkurës. 

Për shkak se pilingët kimikë nxisin detoksifikimin më të shpejtë dhe rrjedhjen e përmirësuar të gjakut, ato janë një terapi e sigurt, jo-invazive kundër plakjes që premton dhe jep lëkurë më të mirë dhe një pamje më rrezatuese. Shumica e pilingëve zakonisht aplikohen me intervale prej disa javësh ndërmjet trajtimeve. Lloji i lëkurës tuaj dhe rezultatet e dëshiruara do të përcaktojnë llojin e pilingut dhe numrin e seancave të nevojshme.

Trajtimet me lazer per heqjen e njollave dhe rrudhave ne fytyre

Lazer

Lazerët përdorin rrezatim të fokusuar për të synuar zona të veçanta të lëkurës. Për të nxitur sintezën e kolagjenit dhe rigjenerimin e qelizave të lëkurës, energjia e dritës shndërrohet në nxehtësi. Shumë probleme, si rrudhat, linjat e imëta, dëmtimi nga dielli dhe më shumë, mund të trajtohen me anë të lazerit.

Fatmirësisht, teknologjia ka evoluar shumë në në krahasim me dekadat e mëparshme për individët që kërkojnë rininë e përhershme. Këto kohë, trajtimet me lazer janë mjaft të kërkuara për të trajtuar simpotomat e plakjes. Duke përdorur rrezatim lazer ju mund të zbusni rrudhat, largoni shenjat e akneve dhe hiqni shtresat e sipërme të lëkurës.

Gratë që kanë vënë re dhe po luftojnë me venat me variçe mund të përfitojnë gjithashtu nga trajtimet me lazer. Procedura do të jetë në gjendje të minimizojë dhe eliminojë pamjen e çdo vene duke përfshirë variçet më të dukshme. Nga ana tjetër, nëse po kërkoni të përmirësoni tonin dhe strukturën e lëkurës, tonifikimi me lazer është trajtimi më i ri që do ta bëjë këtë të mundur për ju. 

Microneedling për korrigjimin e defekteve të lëkurës

Microneedling

Nëse po kërkoni një procedurë më pak invazive e cila lufton plakjen atëher microneedling është e duhura pëe ju. Ky trajtim prodhon lëndime të kontrolluara të lëkurës në shtresën e jashtme të lëkurës me përdorimin e gjilpërave të vogla. Këto prerje mikroskopike nxisin prodhimin e kolagjenit dhe nisin procesin e shërimit të trupit. Rritja e kolagjenit dhe elastinës ndihmon në përmirësimin e pamjes së lëkurës së thatë dhe të plakur.

Microneedeling mund të përdoret rreth duarve, qafës, fytyrës dhe gjoksit. Nëse jeni në të 30 ose 40 dhe keni vënë re linja të holla dhe rrudha në fytyrë atëher ju do të jeni një kandidat i mirë për këtë lloj trajtimi. Ky trajtim do të jetë gjithashtu shumë i dobishëm për njerëzit që kanë shenja nga aknet ose çrregullime të tjera të lëkurës. Micronideling mund të rregullojë të gjitha llojet e problemeve të lëkurës që mund të keni dhe do ta lërë lëkurën tuaj të duket rrezatuese dhe me shkëlqim.

Injeksione me plazmë të pasur me trombocite për heqjen e rrudhave

Plazma E Pasur Me Trombocite

Plazma e pasur me trombocite (PRP), përdor gjakun e pacientit për të përmirësuar pamjen e lëkurës. Faktorët e rritjes dhe lëndët e tjera ushqyese të përfshira në PRP ndihmojnë në nxitjen e prodhimit të kolagjenit dhe rigjenerimin e qelizave të lëkurës. Plazma e pasur me trombocitet rrjedh nga gjaku dhe ka një përqendrim të lartë të trombociteve, të cilat janë qelizat e përfshira në koagulimin dhe shërimin.

Injeksionet PRP besohet se nxisin sintezën e kolagjenit, e cila është substanca që rezulton në një strukturë më të mirë të lëkurës. Zakonisht administrohen tre injeksione PRP, me një interval prej katër javësh ndërmjet çdo trajtimi. Megjithëse shumica e njerëzve vërejnë një ndryshim të konsiderueshëm brenda pak muajsh, rezultatet nuk janë të menjëhershme.

Trajtimi i lifting te fytyres me botoks

Botoksi

Një nga procedurat kozmetike më të zakonshme që u ofrohet atyre që dëshirojnë të shmangin procedurat invazive dhe të kenë një lëkurë më të lëmuar, të reduktojnë rrudhat dhe të shtrëngojnë lëkurën është Botoksi. Clostridium botulinum është bakteri që prodhon toksinën që përdoret për të bërë botoks. Kur injektohet në lëkurë kjo toksinë paralizon përkohësisht muskujt në rajonin e trajtuar dhe parandalon që muskujt të dërgojnë impulse nervore. Për më tepër, kjo do të ndalojë kontraktimin e muskujve dhe formimin e natyrshëm të rrudhave. 

Zonat më të zakonshme për trajtimin me Botox janë vijat nasolabiale,rrudhat e syve dhe linjat glabelare. Efektet e injeksioneve vazhdojnë për katër deri në gjashtë muaj, dhe pas kësaj ato duhet të përsëriten në mënyrë që rezultatet të zgjasin. Disa pacientë mund të përjetojnë efekte anësore nga Botox, të tilla si mavijosje, skuqje ose ënjtje në vendin ku është bërë injeksioni. Megjithatë, këto reaksione janë zakonisht të vogla dhe largohen vetë brenda disa ditësh.

Lip filler ne Shqiperi me cmime te perballueshme

Filler Dermal

Fillerat dermal janë një lloj trajtimi kundër plakjes që përdoren për të zbutur linjat e imëta dhe rrudhat. Përveç kësaj, ato mund të përdoren për të mbushur pjesët e fytyrës që kanë humbur elasticitetin dhe kolagjenin. Formula të ndryshme të mbushësve të lëkurës janë të disponueshme dhe secila synon të trajtojë problematika të veçanta.

Ndër mbushësit më të përdorur janë injeksionet e kolagjenit. Kolagjeni i lëkurës ndihmon në parandalimin e rënies së lëkurës duke e mbushur lëkurën në zonat ku ka hapsira. Acidi hialuronik është një tjetër mbushës që përdoret për të mbajtur lëkurën të hidratuar dhe për të krijuar iluzionin e një lëkure më të re. Për më tepër, ka varietete më të fundit të mbushësve acidë që mendohet të jenë më të qëndrueshëm dhe më efektiv se mbushësit konvencionalë të injektueshëm, pasi ato janë prodhuar nga materiale sintetike si hidroksilapatiti i kalciumit ose acidi polilaktik.

Lifting Me Fije

Lifting me fije është një zëvendësues joinvaziv i procedurave të ngritjes së fytyrës. Fijet e absorbueshme futen nën lëkurë, për të shtrënguar dhe ngritur indet e fytyrës së varur. Megjithëse ato nuk zgjasin aq gjatë sa lifting normal të fytyrës, por mund të sjellin një përmirësim të konsiderueshëm pa pasur nevojë për kirurgji.

Cilat Janë Llojet E Ndryshme Të Procedurave Kirurgjikale Kundër Plakjes?

Kirurgjia per lifting e fytyres ne Shqiperi me cmime te perballueshme

Lifting I Fytyrës

Ngritja e fytyrës është një operacion kozmetik kirurgjik që përdoret për të rinovuar pamjen e fytyrës. Procesi mund të zvogëlojë rënien e lëkurës dhe gjithashtu mund të ndihmojë në zbutjen e rrudhave rreth nofullës dhe faqeve. Një emër tjetër për lifting të fytyrës është ritidektomia. Gjatë procedurës, shtresa e lëkurës shtyhet prapa në secilën anë të fytyrës dhe lëkura e tepërt do të hiqet. Më pas, indet nën lëkurë do të ndryshohen duke e bërë fytyrën të duket më e re. Kjo procedurë është e përdorur nga shumë gra dhe burra, pasi jep rezultate të shkëlqyera.

Lifting I Vetullave (Ngritja E Ballit)

Qëllimi i lifting të vetullave është të rinovojë pjesën e sipërme të fytyrës duke trajtuar linjat e thella, rrudhat e ballit dhe vetullat e varura. Ky operacion mund të lëmojë ballin dhe të ngrejë vetullat për të dhënë iluzionin e të qenit më i ri dhe i shplodhur.

Kirurgjia E Qepallave (Blefaroplastika)

Për gratë me qepalla të varura, qese poshtë syve ose lëkurë dhe yndyrë të tepërt rreth syve, operacioni i qepallave është trajtimi më i mirë. Ndërsa kirurgjia e qepallave të poshtme trajton qeskat dhe ënjtjet poshtë syve, operacioni i qepallës së sipërme heq lëkurën dhe yndyrën shtesë për të krijuar një pamje më të qetë dhe rinore.

Kirurgjia per lifting te qafes ne Shqiperi me cmime te perballueshme

Lifting I Qafës

Qëllimi i lifting të qafës është të trajtojë në mënyrë kirurgjikale lëkurën e varur dhe yndyrën shtesë në rajonin e qafës. Për të arritur një kontur sa më harmonik dhe të ri nga fytyra në qafë, ky trajtim zakonisht bëhet së bashku me procedurën e lifting të fytyrës.

Transferimi Dhe Heqja E Dhjamit

Heqja e dhjamit përfshin marrjen e yndyrës nga një vend i trupit dhe vendosjen e saj në zonat e humbjes së vëllimit të fytyrës si rezultat i plakjes. Mund të trajtojë rrudhat, buzët e holla dhe faqet e zhytura duke i dhënë një përtëritje afatgjatë dhe me pamje sa më natyrale.

Zmadhimi I Mjekrës

Zmadhimi i mjekrës përmirëson përmasat dhe ekuilibrin e fytyrës dhe shpesh bëhet në kombinim me lifting të fytyrës ose lifting të qafës. Kjo teknikë mund të rezultojë në një nofull më të përcaktuar dhe të zvogëlojë pamjen e lëkurës së varur.

Liposuksioni

Liposuksion ne Shqiperi me cmime te perballueshme, rezultatet para dhe pas liposuksionit te qafes

Liposuksioni mund të kombinohet me trajtime të tjera për të hequr yndyrën e tepërt nga pjesë të ndryshme të fytyrës por duhet të keni parasysh se nëse përodret vetëm nuk është operacion për të trajtuar plakjen. Kur shoqërohet me trajtime për përmirësimin e fytyrës, kjo mund të përmirësojë formën e përgjithshme të saj dhe të jap një pamje më të re.

Xhesika

Xhesika

Njihuni me Xhesikën, botuesen tonë e cila ka pasion Shqipërinë dhe dëshiron të informojë publikun mbi turizmin mjekësor, procedurat mjekësore, kirurgjinë plastike dhe mrekullitë turistike të Shqipërisë. Përmes shkrimeve të saj informuese dhe tërheqëse, ajo udhëzon lexuesit të marrin vendime të informuara mbi kujdesin shëndetësor dhe të eksplorojnë bukuritë e vendit tonë magjepsës.

Tabela e Përmbajtjes

Na Kontaktoni

sqAlbanian

Instagram & Facebook

KENI NEVOJË PËR KËSHILLA NGA EKSPERTËT TANË?

Merrni një kosto rreth procedurës tuaj nga mjekët tanë, pa pagesë.

Mënyra më e shpejtë Telefono tani ose WhatsApp

Upload a File

Limiti i per upload eshte 20mb.

By clicking the 'Submit' button below, I agree that a representative will contact me via email or phone calls to the phone number provided by me about medicaltourisminalbania.com services.
Enter the Captcha