Shkurt 29, 2024

6 Mënyra Për Të Eliminuar Shpejt Dhjamin E Barkut: Ushtrime, Dietë Dhe Kirurgji

Humbja e dhjamit në bark jo vetëm që do të përmirësojë pamjen tuaj, por gjithashtu do të përmirësojë shëndetin dhe vitalitetin tuaj të përgjithshëm. Në këtë blog, ne do të flasim për 6 mënyra kryesore për humbje të shpejtë dhe efektive të dhjamit të barkut, duke filluar nga zgjedhjet e shëndetshme dietike te ushtrimet, dhe për ata që po kërkojnë zgjidhje më të avancuara dhe të shpejta, abdominoplastika.

Këtu do të mbulojmë tre tema thelbësore: njohjen e llojeve të ndryshme të yndyrës së barkut, ushtrimet e fokusuara dhe ushqimin. Pavarësisht nëse qëllimi juaj është të keni një stomak të tonifikuar ose të adresoni çështjet shëndetësore që lidhen me obezitetin e barkut, ky blog do t'ju ndihmojë për të arritur qëllimet tuaja të shëndetit dhe fitnesit.

Imazhi që ilustron dhjamin e tepërt të barkut

Lloji I Dhjamit Të Barkut

Yndyra që rrethon barkun zakonisht quhet dhjami i barkut dhe ka shumë arsye pse njerëzit mund ta marrin atë, duke përfshirë një dietë të varfër, mos ushtrimi dhe stresi. Rritja e aktivitetit fizik, përmirësimi i të ushqyerit dhe abdominoplastika janë disa nga mënyrat më efektive për të hequr qafe dhjamin kokëfortë. Për më tepër, duam të përmendim se ekzistojnë dy lloje të yndyrës së barkut:

 • Viscerale: Kjo yndyrë rrethon organet e një personi.
 • Nënlëkurë: Kjo është yndyra që ndodhet nën lëkurë.

Në përgjithësi, dhjami visceral shkakton probleme më të mëdha shëndetësore sesa dhjami nën lëkurë. Megjithatë, adoptimi i zakoneve të reja të stilit të jetesës shpesh mund t'i ndihmojë njerëzit të eliminojnë dhjamin e tepërt dhe të përmirësojnë shëndetin e tyre të përgjithshëm.

Çfarë E Shkakton Rritjen E Dhjamit Në Bark?

Dieta E Varfër

Dieta e dobët është një nga faktorët më të zakonshëm që shkakton rritje të peshës dhe akumulimin e yndyrës, dhe kjo ndodh kur një person konsumon më shumë kalori sesa duhet. Pasi konsumohet shumë ushqim, është shumë e vështirë të hiqni yndyrën nëse nuk merrni masat e duhura. Për shembull, dietat që janë të larta në kalori, por të ulëta në vlera ushqyese mund të rrisin rrezikun e shtimit të peshës dhe niveleve të dhjamit në bark. 

Për shkak se ushqimet e larta në yndyrë kanë më shumë kalori për gram, ngrënia e më shumë prej tyre mund të rrisë shpejt marrjen e kalorive. Vaktet e përpunuara dhe me shumë sheqer mund të ngadalësojnë metabolizmin, duke e bërë më të vështirë humbjen e yndyrës. Ato gjithashtu janë shkaktarët kryesorë të shtimit të peshës dhe obezitetit.

Dhjami i barkut nga një dietë e pashëndetshme

Mungesa E Aktivitetit Fizik

Mungesa e stërvitjes është faktori i dytë më i rëndësishëm pas dietës së dobët kur bëhet fjalë për dhjamin e barkut. Një nga faktorët kryesorë të rrezikut për obezitetin dhe rritjen e përqindjes së yndyrës në trup është pasiviteti. Fillimi i një regjimi ushtrimor mund të jetë gjithashtu më i vështirë për dikë që është mbipeshë ose dembel. Trupi grumbullon kalori shtesë si yndyrë kur një individ djeg më pak kalori nëpërmjet stërvitjes sesa konsumon.

Konsumimi I Tepërt I Alkolit

Konsumimi i tepërt i alkolit mund të çojë në disa probleme shëndetësore, të tilla si inflamacion dhe dëmtim të mëlçisë. Pirja e tepërt gjithashtu mund të ketë ndikime negative në shëndetin tuaj, duke përfshirë shtimin në peshë. Mund të ketë ndikim në hormonet që rregullojnë urinë, oreksin dhe stresin. Për shkak të përmbajtjes së tij të lartë në kalori, alkooli ka shumë të ngjarë të nxisë rritjen e yndyrës së barkut. 

Stresi

Trupi përdor hormonin steroid kortizol për të menaxhuar dhe rregulluar stresin. Trupi jonë lëshon kortizol, i cili ndikon në metabolizëm, kur ne ndodhemi në një situatë të vështirë ose kemi presion të lartë. Kur njerëzit janë nën stres, ata shpesh i drejtohen ushqimit për t'u ndjerë më mirë. Kaloritë shtesë ruhen nga kortizoli për t'u përdorur më vonë në bark dhe pjesë të tjera të trupit.

Shtim në peshë për shkak të stresit

Gjenetika

Ka disa prova që sugjerojnë se ndjeshmëria e një individi ndaj obezitetit mund të ndikohet nga gjenet e tyre. Sipas studiuesve, gjenet mund të ndikojnë në sjelljen, metabolizmin dhe mundësinë e kontraktimit të sëmundjeve të lidhura me yndyrën. Variablat e sjelljes dhe mjedisit kanë gjithashtu një ndikim në rrezikun e një individi për obezitet.

Gjumi I Keq

Studimet tregojnë se ekziston një lidhje midis kohëzgjatjeve më të shkurtra të gjumit mesatarisht dhe niveleve më të larta të yndyrës viscerale të trupit. Gjumi i pamjaftueshëm shoqërohet me konsum më të lartë të ushqimit, i cili mund të kontribuojë në akumulimin e yndyrës rreth barkut. Ushqimi emocional është një tjetër zakon i keq i të ngrënit që mund të rezultojë nga mungesa e gjumit.

Pse Është Dhjami I Barkut I Rrezikshëm?

Edhe pse ne e shohim që kjo po normalizohet në ditët e sotme, mbipesha mund të përbëjë shumë rreziqe për shëndetin tonë të përgjithshëm dhe është një nga shkaqet kryesore të sëmundjeve të mëdha. Barku mund të rrisë rrezikun e: 

 • Problemeve me zemrën si sëmundje apo atak
 • Rritja e presionit të gjakut
 • Goditja në tru
 • Type 2 diabetes
 • Kanceri i zorrës së trashë dhe i gjirit
 • Astma
 • Demenca. 

Si Të Eliminoni Dhjamin Nga Barku?

Dietë e shëndetshme për humbje peshe

Mbani Një Dietë Të Shëndetshme

Meqenëse një dietë e ekuilibruar i jep trupit energjinë dhe ushqimin që i nevojitet për të funksionuar siç duhet, është shumë e rëndësishme për humbjen e peshës. Trupat tanë ruajnë kaloritë e tepërta si yndyrë kur konsumojmë një dietë të pasur me ushqime të përpunuara, ëmbëlsira dhe yndyrna jo të shëndetshme, gjë që shkakton shtim në peshë. Nga ana tjetër, arritja dhe mbajtja e një peshe të shëndetshme mund të jetë më e lehtë duke ngrënë një dietë të ekuilibruar të pasur me një sërë ushqimesh të shëndetshme, duke përfshirë drithërat, frutat, perimet, mishin pa dhjamë dhe yndyrnat e shëndetshme.

Ngrënia e një shumëllojshmërie ushqimesh të ndryshme është një nga elementët thelbësorë të një diete të ekuilibruar. Kështu ju do të jeni i sigurt se trupi juaj po merr të gjitha lëndët ushqyese që i nevojiten për të funksionuar në mënyrë më të mirë. Për shembull, ju mund të merrni fibra, vitamina dhe minerale duke ngrënë një sërë frutash dhe perimesh dhe mund të merrni aminoacide vitale nga mishi pa yndyrë si mishi i pulës dhe peshku. Për më tepër, yndyrnat e mira si ato në arrat, avokadot dhe vaji i ullirit mund të ndihmojnë në kontrollin e oreksit tuaj dhe të rrisin energjinë.

Një tjetër komponent thelbësor i çdo diete për humbje peshe është menaxhimi i porcioneve. Është e rëndësishme të kuptoni se rritja e konsumimit të vakteve ushqyese që shijoni nuk do të garantojë humbjen e peshës. Përkundrazi, duhet të përqendroheni në konsumimin e këtyre vakteve në moderim dhe në menaxhimin e madhësisë së porcioneve tuaja. Për t'u siguruar që po konsumoni sasitë e duhura, mund të përdorni një peshore ushqimore ose gota matëse.

Ushtrime Efektive Për Dhjamin E Barkut

Ushtrime efektive për të hequr dhjamin e barkut

  Një nga mënyrat më efektive për të eleminuar dhjamin e barkut është përfshirja e ushtrimeve të caktuara në rutinën tuaj të përditshme. Mjekët pajtohen se kjo është një metodë e shkëlqyer për të djegur dhjamin e tepërt dhe për të reduktuar madhësinë e belit.

  Në fakt, përfshirja e 30 minutave të aktivitetit aerobik ose kardio në rutinën tuaj ditore është një hap i rëndësishëm drejt reduktimit të yndyrës së brendshme, duke përfshirë atë në mëlçi dhe në zonën e barkut. Këto ushtrime kanë potencialin për të ndihmuar në zvogëlimin e dhjamit të tepërt dhe në përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm. Nëse kërkoni për ushtrime kardio aerobike të shkëlqyera për të targetuar dhjamin e barkut, disa sugjerime janë:

  • Ecja e lehtë
  • Noti
  • Çiklizmi
  • Vrapimi
  • Biçikleta
  • Klasa aerobike në grup

  Zgjedhja e një aktiviteti kardio që ju pëlqen të bëni do ta bëjë të gjithë procesin shumë më të lehtë dhe të kënaqshëm, pasi do të jeni më të motivuar dhe nuk do të ndiheni sikur keni për të bërë një punë ose diçka e detyrueshme, përkundrazi do të prisni me padurim stërvitjen tuaj. 

  Ushtrime Për Barkun

  Ushtrimet që synojnë muskujt e barkut mund të ndihmojnë në reduktimin e yndyrës së barkut duke fokusuar veçanërisht në këtë zonë. Përveçse janë një formë e shkëlqyer e ushtrimit, ato gjithashtu mund të ndihmojnë në tonifikimin dhe rrafshimin e kësaj pjese të trupit. Kjo është një strategji e dobishme për të përmirësuar pamjen fizike dhe për të përmirësuar shëndetin e përgjithshëm. Këtu janë disa ushtrime që mund t'ju ndihmojnë në eliminimin e yndyrës së tepërt:

  • Sit-up
  • Planku
  • Leg raises (Ngjitjet e këmbëve)
  • Mountain climbers (Alpinistët)

  Trajnim Me Interval Me Intensitet Të Lartë (HIIT)

  Trajnim Me Interval Me Intensitet Të Lartë (HIIT) për heqjen e dhjamit të barkut

  Një nga rutinat më efikase të stërvitjes për djegien e yndyrës së barkut është Trajnimi me Interval me Intensitet të Lartë (HIIT). Ky lloj regjimi alternon mes kohërave të paracaktuara të përpjekjeve më pak intensive apo edhe pushimit të plotë, të ndërthurura me shpërthime të fuqishme aktiviteti. Gjëja më e mirë e HIIT është se ai vazhdon të djegë dhjamin në trupin tuaj edhe pasi të dilni nga palestra. Në thelb, ju jeni duke punuar më mirë sesa më shumë.

  Hidratim Dhe Detoks

  Rëndësia e hidratimit dhe detoksifikimit për heqjen e dhjamit në bark

  Uji i rregullt është i ngjashëm me ujin detoksues, por ka më shumë shije. Për t'i ofruar lëndë ushqyese dhe cilësi shtesë, një shumëllojshmëri frutash, perimesh dhe barishtesh mund të futen në ujë. Uji detoksues ofron disa avantazhe shëndetësore. Siç thot edhe emri, ato janë shpesh të rekomanduara nëse po kërkoni mënyra si të pastroni trupin për të reduktuar peshën.

  Ka disa mënyra për të krijuar ujë detoksikues në shtëpi. Ky lloj uji gjithashtu ka shumë pak kalori sepse krijon shije duke e infuzuar, në vend të shtypjes së frutave ose përzierjes së tyre. Kjo e bën atë një pije të preferuar për plane detoksifikimi si dhe për pastrim të përkryer ose programe pijesh detoksifikuese për mëlçinë. Po ashtu, do të përmendim përbërës të ndryshëm që mund të përzihen për të krijuar receta të ndryshme uji detoksikues.

  Uji Më I Mirë Detoksues Për Humbje Peshe

  Siç e thamë dhe më parë uji detoksifikues ka disa përparësi shëndetësore pasi është i pasur me fruta dhe perime. Është një shtesë e dobishme për dietën tuaj pasi përbërësit e shtuar mund t'ju ndihmojnë të pini më shumë ujë dhe të përthithni më shumë vitamina dhe minerale. Këtu janë tetë receta të ujit detoksifikues që mund t'i provoni:

  • Uji me kastravec dhe mente.
  • Uji me qitro dhe mente.
  • Uji me limon, lime dhe kimnon.
  • Uji me limon dhe xhinxher.
  • Uji me Boronica dhe Limon.
  • Uji me mollë dhe kanellë.
  • Uji me selino dhe kastravec.
  • Uji me xhinxher dhe mango.

  Minimizimi I Ushqimeve Dhe Sheqernave Të Përpunuara

  Sheqeri dhe efekti i tij në shtimin e dhjamit në bark

  Çdo ushqim i gatuar, i ngrirë, i konservuar, i pasterizuar ose i paketuar konsiderohet ushqim i përpunuar. Shumë ushqime të përpunuara, si frutat e ngrira, produktet e qumështit të pasterizuar dhe perimet e konservuara, janë të pranueshme si pjesë e një diete të ekuilibruar. Por ka edhe disa ushqime shumë të përpunuara që janë të mbushura me përbërës jo të shëndetshëm, konservues, sheqer dhe kripë, të cilat duhet të minimizohen sa të jetë e mundur.

  Një nga mënyrat më të mira për të përmirësuar cilësinë e dietës dhe shëndetin tuaj është të kufizoni sasinë e ushqimeve të përpunuara që hani. Në fakt, një nga gjërat e para që i sugjerohet dikujt që po kërkon këshilla se si të humbë peshë është eliminimi i këtyre ushqimeve.

  Shembuj Të Ushqimeve Të Përpunuara Përfshijnë:

  • Drithërat për mëngjes.
  • Djathi.
  • Perime të konservuara.
  • Buka.
  • Ushqime të shijshme të tilla si sallami, byreky, patatet e skuqura dhe pastat.
  • Produkte të mishit, të tilla si proshuta, sallami dhe proshuta e derrit
  • Ushqime që përgatiten në mikrovalë ose ushqime të gatshme.
  • Ëmbëlsira dhe biskota.

  Abdominoplastika (Tummy Tuck)

  Operacioni më i mirë për heqjen e dhjamit të barkut - operacioni i barkut me çmim të përballueshëm në Shqipëri

  "Tummy Tuck" ose abdominoplastika, është një lloj operacioni kozmetik riformues që përdoret për të hequr yndyrën dhe lëkurën e tepërt të lirshme nga barku pas një reduktimi të ndjeshëm në peshë, si dhe për të shtrënguar muskujt që janë ndarë ose janë liruar pas shtatzënisë. Kur kryhet nga një mjek me përvojë, abdominoplastika do të:

  • Riparojë muskujt e dëmtuar ose të dobët;
  • Zvogëlojë shqetësimet që ju shkakton barku i tepërt; 
  • Përmirësojë funksionin e fshikëzës; 
  • Zvogëlojë kruajtjen dhe infeksionet e lëkurës të shkaktuara nga lëkura e tepërt; 
  • Ndryshojë formën e barkut për të siguruar një profil më të bukur dhe më të fortë.

  Ushtrimet dhe humbja e peshës nuk mund ta zëvendësojnë abdominoplastikën. Me dietë dhe ushtrime të rregullta, mund të arrini të reduktoni dhjamin e barkut, por jo gjithmonë mjaftojnë. Gjithsesi doktori juaj do t'ju këshillojë të ulni peshën sa më shumë të jetë e mundur para operacionit të abdominoplastikës në mënyrë që të jeni sa më afër peshës ideale.

  Gjërat Që Duhen Marrë Parasysh Përpara Se Të Vendosni Të Bëni Abdominoplastikë

  Nëse po mendoni të nënshtroheni abdominoplastikës, duhet të keni parasysh disa faktorë të rëndësishëm, të cilët përfshijnë:

  • Pas abdominoplastikës, rezultatet mendohet të jenë të përjetshme. Megjithatë, pas operacionit, çdo luhatje e madhe në peshë mund të ndikojë ndjeshëm në pamjen tuaj. Shtyeni operacionin nëse keni në plan të bëni ndryshime të mëdha në peshë ose nëse mendoni të mbeteni shtatzënë në të ardhmen.
  • Megjithëse lëkura e tepërt dhe strijat në rajonin e barkut do të eliminohen, abdominoplastika nuk konsiderohet si një trajtim për strijat.
  • Merrni parasysh shpenzimet financiare. Disa nga kostot mund të mbulohen nga sigurimi shëndetësor në varësi të vendit ku ndodheni, por gjithsesi mund të duhet të planifikoni për disa shpenzime shtesë. Kjo varet nga klinika dhe konsultimet që keni bërë me kirurgun para procedurës. 
  • Duhanpirësit kanë më shumë gjasa të përjetojnë probleme pas procedurave kirurgjikale. Përpiquni të ndaloni pirjen e duhanit para operacionit për të ulur mundësinë e këtyre rreziqeve, si dhe për shëndetin dhe mirëqenien tuaj të përgjithshme.
  • Mendoni të konsultoheni me disa kirurgë për të marrë informacionin e duhur derisa të gjeni atë që ju përshtatet më shumë. Kur konsideroni abdominoplastikën, është e rëndësishme të merrni sa më shumë informacion që të jetë e mundur.

  Rezultatet

  Rezultatet para dhe pas operacionit për heqjen e dhjamit të barkut në Shqipëri

  Barku juaj do të duket më i tonifikuar dhe më i hollë pas operacionit të abdominoplastikës duke forcuar murin e barkut dhe duke eliminuar lëkurën dhe yndyrën e tepërt. Rezultatet pas procedurës shpesh zgjasin për një kohë të gjatë nëse mbani një peshë të qëndrueshme, kështu që një dietë e shëndetshme dhe ushtrimet e rregullta janë të domosdoshme, pavarësisht se çfarë trajtimi zgjidhni.

  Xhesika

  Xhesika

  Njihuni me Xhesikën, botuesen tonë e cila ka pasion Shqipërinë dhe dëshiron të informojë publikun mbi turizmin mjekësor, procedurat mjekësore, kirurgjinë plastike dhe mrekullitë turistike të Shqipërisë. Përmes shkrimeve të saj informuese dhe tërheqëse, ajo udhëzon lexuesit të marrin vendime të informuara mbi kujdesin shëndetësor dhe të eksplorojnë bukuritë e vendit tonë magjepsës.

  Tabela e Përmbajtjes

  Na Kontaktoni

  sqAlbanian

  Instagram & Facebook

  KENI NEVOJË PËR KËSHILLA NGA EKSPERTËT TANË?

  Merrni një kosto rreth procedurës tuaj nga mjekët tanë, pa pagesë.

  Mënyra më e shpejtë Telefono tani ose WhatsApp

  Upload a File

  Limiti i per upload eshte 20mb.

  By clicking the 'Submit' button below, I agree that a representative will contact me via email or phone calls to the phone number provided by me about medicaltourisminalbania.com services.
  Enter the Captcha