Shkurt 29, 2024

Si Të Përgatiteni Për Rinoplastikë | Kirurgjia E Hundës Në Shqipëri

Rinoplastika është një procedurë që bëhet për të ndryshuar dhe korrigjuar formën e hundës qoftë për qëllime kozmetike ose për probleme me frymëmarrjen. Gjatë procedurës, kirurgu mund të ndryshojë lëkurën rreth hundës, kërcin dhe madje edhe kockën, duke i dhënë hundës një pamje krejtësisht të re. Në këtë blog, ne do të flasim se si të përgatitemi për rinoplastikë, çfarë të bëni dhe çfarë të mos bëni. Duhet të dini se për ta bërë më të lehtë procesin e rikuperimit dhe për t'u përgatitur është mirë të merrni hapa paraprak.

Rinoplastika ne Shqiperi me cmime ekonomike

Pse Përdoren Implantet Dentare ?

Siç e përmendëm edhe më parë, rinoplastika do të ndryshojë madhësinë, formën dhe pamjen e plotë të hundës. Kjo procedurë mund të rregullojë çdo lloj problemi pa marrë parasysh nëse është një defekt në lindje ose lëndim, dhe mund të përmirësojë disa probleme të frymëmarrjes. 

Java Para Rinoplastikës

 • Është e rëndësishme të pushoni shumë një javë para rinoplastikës, sepse trupi ka nevojë për energji pas kryerjes së operacionit. Nëse merrni pak kohë për t'u çlodhur, rikuperimi do të jetë më i rehatshëm dhe rezultatet do të jenë më të mira.
 • Ju duhet ta mbani fytyrën tuaj të pastër duke e larë dy herë në ditë me një larës të butë. Për të ndihmuar në largimin e qelizave të vdekura të lëkurës, mund të përdorni gjithashtu një eksfoliues. 
 • Pini shumë ujë. Është shumë e rëndësishme të mbani trupin tuaj të hidratuar përpara çdo operacioni në mënyrë që të rikuperoheni më shpejt. Prandaj, përpiquni të pini dy herë më shumë ujë se zakonisht. 
 • Bëni plane paraprake. Pas operacionit, do t'ju duhet të shkoni në shtëpi pasi rinoplastika do të përfundojë në një kohë të shkurtër. Edhe pse do të mund të ktheheni në shtëpi pas procedurës, kjo nuk do të thotë se do të jeni në gjendje të ngisni makinën vetë, kështu që është e nevojshme të keni një shoqërues. 
 • Gjatë konsultës fillestare bisedoni me mjekët tuaj se cilat ilaçe mund të përdoren për të lehtësuar dhimbjen, në mënyrë që të mund t'i keni gati medikamentet tuaja nëse është e nevojshme. Ju gjithashtu mund të mbani kompresa ose pomada të ftohta për t'ju ndihmuar të minimizoni ënjtjen dhe mavijosjet. 
 • Për shkak rikuperimi pas rinoplastikës mund të marr pak kohë, është gjithmonë ide e mirë që të përgatisni ushqimet tuaja përpara kohe nëse nuk keni dikë që të kujdeset për ju gjatë gjithë kohës. Në këtë mënyrë ju mund të relaksoheni dhe shëroheni si duhet. 

Një Ditë Para Procedurës

Dita para operacionit është shumë e rëndësishme për çdo procedurë. Për më tepër, ne do të përmendim tre faktorë kryesorë që duhen marrë parasysh përpara rinoplastikës:

 • Agjërimi para çdo operacioni është shumë i rëndësishëm pasi do të jeni nën efektin e anestezisë së përgjithshme dhe për të qenë të sigurt nuk duhet të pini apo hani asgjë. Megjithatë pini ujë para agjerimit ose gjatë tij pasi kjo do t'ju bëjë të ndiheni shumë më mirë pasi operacionit.
 • Grimi dhe produktet kozmetike nuk duhet të përdoren para operacionit sepse mund të shkaktojnë acarim. Në ditën e operacionit, ju rekomandojmë që thjesht të lani fytyrën dhe të mos përdorni asnjë produkt. 
 • Edhe pse gjatë operacionit ju duhet të vishni një fustan kirurgjik, pas tij do të duhet të riktheheni tek rrobat tuaja, kështu që zgjidhni të duhurat. Ne ju rekomandojmë të vishni diçka të rehatshme dhe të lirshme ose një këmishë me kopsa që nuk keni nevojë t'i vishni mbi kokë. 
Kirurgjia e hundës me çmim të përballueshëm në Shqipëri

Gjatë Procedurës

Për t'ju ndihmuar të bini në gjumë gjatë procedurës, do t'ju jepen ilaçe ose ndryshe anestezi. Kompleksiteti i procedurës dhe preferencat e kirurgut do të përcaktojnë llojin e anestezisë që do të përdoret në rastin tuaj. 

 • Kombinimi i qetësuesve dhe anestezisë lokale. Kjo lloj anestezie aplikohet në një kontekst ambulator dhe kufizohet në një pjesë të caktuar të trupit. Për te dhën efekt, ilaci do të administohet nga një linjë intravenoze (IV), i cili është një tub i vogël i futur në një venë në dorë, qafë ose gjoks. Ju ndiheni të përgjumur me këtë ilaç, por jo plotësisht në gjumë.
 • Anestezia e përgjithshme. Ilaçi i njohur si anestetik administrohet në mënyrë intravenoze (IV) ose me frymëmarrje. Gjatë operacionit, anestezia e përgjithshme ju lë pa ndjenja dhe prek të gjithë trupin tuaj. Për anestezi të përgjithshme do të jetë i nevojshëm një tub frymëmarrjeje.

Rinoplastika mund të kryhet nga një prerje e bërë jashtë hundës në bazën e saj, midis vrimave të hundës ose brenda saj. Kërci dhe kocka nën lëkurë ndoshta do të kenë nevojë gjithashtu të riorganizohen nga kirurgu.

Ka disa procedura për të ndryshuar konturin e kërcit ose kockave në hundë. Sa do të hiqet ose shtohet do të varet nga anatomia e hundës, materialet që janë në dispozicion dhe faktorë të tjerë. Kërc nga veshi ose nga më tej në hundë mund të përdoret gjithashtu për rregullime të vogla.

Në disa raste implantet, një kockë nga zona të tjera të trupit ose kërc nga një brinjë mund të përdoren për modifikime më të gjera të hundës dhe pas këtyre modifikimeve, prerjet qepen dhe indi bashkë me lëkurën e hundës zëvendësohen.

Septumi, muri që ndan dy anët e hundës, herë pas here mund të jetë i përdredhur ose i lakuar. Ne i referohemi kësaj si një septum i devijuar. Gjatë operacionit, ajo mund të drejtohet në mënyrë që të ndihmojë frymëmarrjen. Pas operacionit, do të pushoni diku në dhomën e rikuperimit dhe nëse jeni duke u shëruar si duhet, mjeku do t'ju lejojë të shkoni në shtëpi në të njëjtën ditë ose në raste të tjera kur mund të keni ndonjë problem, mund t'ju duhet të qëndroni gjatë natës. Kjo do të varet nga spitali ose klinika që do të zgjidhni. 

Foto që ilustron nevojën për të shmangur pirjen e duhanit përpara operacionit të hundës

Çfarë Duhet Të Shmangni Përpara Rinoplastikës

Përveç gjërave që duhet të bëni përpara rinoplastikës, ka edhe disa gjëra që duhen shmangur për të rikuperuar me sukses. 

 • Shmangni duhanin. Ju tashmë e dini se pirja e duhanit është e pashëndetshme, por veçanërisht nuk është një ide e mirë para ose menjëherë pas operacionit. Pirja e duhanit mund të ngushtojë arteriet e gjakut dhe të pakësojë rrjedhën e oksigjenit. Kjo madje mund të rrisë rrezikun e shenjave dhe humbjes së lëkurës pas operacionit, si dhe rikuperimin e dobët. Për më tepër, pirja e duhanit rrit rrezikun e një reaksioni të pafavorshëm anestezie, si dhe gjakderdhjes ose infeksioneve.
 • Qëndroni larg alkoolit. Shmangni alkoolin në ditët para procedurës suaj. Përveçse është i dëmshëm për sistemin imunitar, alkooli mund të shkaktojë dehidratim duke ju vënë në rrezik për një rikuperim më të vështirë kirurgjikal.
 • Shmangni përdorimin e kremrave topikalë. Shmangni përdorimin e kremrave që përmbajnë Retin-A, acid salicilik, peroksid benzoil dhe kremra të tjerë medicinale pa recetë katër deri në pesë ditë para operacionit. Nëse nuk jeni të sigurt se çfarë të përdorni, pyesni mjekun tuaj dhe përdorni vetëm një pastrues.
 • Shmangni diellin dhe rrezet sepse rrezet UV mund të shkaktojnë shumë dëmtime në lëkurë dhe gjithashtu mund ta bëjnë procesin e rikuperimit më të vështirë dhe më të gjatë. 
 • Hiqni dorë nga disa medikamente. Para çdo operacioni, disa ilaçe duhet të shmangen pasi ato mund të ndërhyjnë në rrjedhën e gjakut dhe koagulimin ose të shkaktojnë komplikime të lidhura me anestezinë. Një javë para operacionit, normalisht këshillohet të ndërpritet përdorimi i barnave për hollimin e gjakut si aspirina, kumadina, Celebrex dhe Plavix. Megjithatë, është gjithmonë e këshillueshme që të diskutoni se çfarë mund të merrni dhe çfarë nuk mund të merrni me kirurgun tuaj.

Çfarë Duhet Të Bëni Përpara Rinoplastikës?

Çfarë hapash duhet të ndërmerrni për t'u përgatitur për operacionin e hundës? Më poshtë ne kemi përfshirë gjithçka që duhet të keni parasysh përpara se të bëni një operacion plasik.

Kini Kujdes Dietën Tuaj Dhe Mënyrën E Jetesës

Ju përballeni me një rrezik më të ulët dhe keni një shans më të lartë për të bërë një shërim të plotë kur trupi juaj është në gjendje të mirë. Për më tepër, ne ju këshillojmë të konsuumoni më shumë ushqime të pasura me fibra për të ndihmuar në zvogëlimin e çdo efekti anësor të mundshëm në sistemin tuaj të tretjes, si kapsllëku, nga marrja e anestetikëve. Për të nxitur rikuperimin e duhur pas operacionit, duhet gjithashtu të abstenoni nga alkooli dhe të merrni vitaminë C, zink dhe, në situata të caktuara, hekur. Për të zgjedhur rrugën më të mirë dhe më të sigurt të veprimit, ne do ti shqyrtojmë këto faktor me ju gjatë konsultës tuaj para operacionit.

Planifikoni Transportin Tuaj Para Kohe

Pas trajtimit tuaj, ekipi kirurgjik do t'ju këshillojë ta mendoni si duhet transportin pas operacionit. Gjithmonë ju këshillojmë të jeni sa më të organizuar. Merrni një mik ose të afërm me vete që të mund t’ju rikthejë në shtëpi ose hotel pas procedurës. Gjithashtu mendoni të mbani dikë afër 4-5 ditë pas procedures për t’ju ndihmuar nëse keni vështirësi.

Bëni Të Paktën 10 Ditë Pushim Nga Puna

Pas rinoplastikës, ju këshillojmë të caktoni një pushim dy javor nga puna. Kjo mund të ndihmojë në procesin e shërimit dhe t'ju mbajë larg aktiviteteve fizike që mund të ndikojnë në procesin e shërimit.

Sigurohuni Që Të Keni Kompresa Të Ftohta Në Shtëpi

Blini pako të ftohta dhe mjete ndihmëse për gjumë përpara rinoplastikës, në mënyrë që ato të jenë të disponueshme për ju kur të ktheheni në shtëpi. Gjithashtu mund të jetë një ide e mirë të mbani në shtëpi disa ushqime që do të jenë më të lehta për t'u tretur. Sigurohuni që të jeni të përgatitur mirë më parë në mënyrë që të mos dilni nga shtëpia të fryrë dhe të mavijosur. 

Shmangia e medikamenteve para operacionit të hundës në Shqipëri

Çfarë Nuk Duhet Bërë Përpara Rinoplastikës?

Pas rekomandimeve tona që duhet të keni parasysh pas rinoplastikës, ka dhe disa gjëra që duhet të shmangni në mënyrë që të përshpejtoni procesin e rikuperimit tuaj.

Mos Përdorni Asnjë Produkt Make-Upi

Siç e thamë dhe më parë, nuk duhet të përdoni asnjë produkt në fytyrën tuaj gjatë operacionit, pasi kjo mund të rrisë rrezikun e infeksionit. Sigurohuni që ta pastroni fytyrën shumë mirë përpara se të paraqiteni në klinikë. 

Shmangni Disa Medikamente

Shmangni përdorimin e aspirinës, vitaminës E, NSAID-ve dhe suplementeve ose barnave bimore për dy javë pas procedurës suaj të rinoplastikës. Në veçanti, ilacet bimore duhet të shmangen me çdo kusht, pasi ato mund të ndërhyjnë në efektet e anestezisë.

Hiqni Dorë Nga Pirja E Duhanit

Për disa njerëz, kjo mund të jetë shumë e vështirë. Pirja e duhanit ka efekte të rënda si në shëndetin tuaj të përgjithshëm ashtu edhe në procesin e shërimit. Duhani mund të ndryshojë rrjedhën e gjakut, gjë që mund të pengojë dhe të zgjas rikuperimin. Rrjedhimisht, këshillohet që të shmangni pirjen e duhanit për dy javë përpara dhe pas operacionit të rinoplastikës.

Adresoni Çdo Shqetësim Përpara Operacionit

Është shumë e rëndësishme të trajtoni çdo problem që mund të keni përpara ditës së operacionit tuaj dhe duhet të keni parasysh se cilët janë hapat që do të ndiqen më parë. Gjithashtu ju këshillojmë që të bëni kërkimet tuaja për mjekun si dhe për klinikën e tyre. 

Paciente pas operacionit të hundës në Shqipëri

Pyetjet E Bëra Më Shpesh

Si Ndryshon Rinoplastika Nga Septoplastika?

Operacioni i rinoplastikës ka për qëllim modifikimin e formës së hundës. Në më të shumtën e rasteve ekziston një lidhje midis formës së hundës dhe frymëmarrjes. Rinoplastika ka për qëllim ti trajtoj të dy këto probleme në të njëjtën kohë.

Ndërsa nga ana tjetër, septoplastika mund të përdoret për të përmirësuar problemet me frymëmarrjen. Kjo procedurë drejton septumin e hundës, murin e brendshëm të saj që ndan rrugët e hundës në anën e djathtë dhe të majtë. Frymëmarrja përmes hundës mund të bëhet shumë më e vështirë nëse septumi është i shtrembër. Shpesh herë të dy procedurat kryhen në të njëjtën kohë në varësi të problematikës së pacientit

A Është Rinoplastika Operacion I Thjeshtë?

Ne nuk do ta konsideronim Rinoplastikën një operacion të vështirë dhe kjo është për shkak të disa faktorëve. Si fillim, hunda është një strukturë komplekse tre-dimensionale e vendosur në qendër të fytyrës. Gjatë rinoplastikës, shpesh bëhen relativisht pak ndryshime. Megjithatë, këto modifikime mund të kenë një ndikim të rëndësishëm në mënyrën se si shfaqet dhe funksionon hunda.

Gjatë operacionit, hunda mund të duket e shtrembër nga ënjtja dhe futja e anestezisë lokale në lëkurë. Kjo mund të fshehë shumë ndryshime të vogla. Për më tepër, nuk ka asnjë procedurë standarde dhe çdo procedurë është përshtatur nga kirurgët për të përmbushur kërkesat e pacientit.

A Do Të Më Duhet Të Qëndroj Në Spital?

Pothuajse çdo pacient pas rinoplastikës del nga spitali në të njëjtën ditë pa asnjë problem. Në raste të rralla, nësejpërjetoni të përzirje të rënda ose keni probleme të tjera shëndetësore që kërkojnë vëzhgim nga afër, mund të keni nevojë të kaloni një natë në spital.

Sa Zgjat Periudha E Shërimit Pas Rinoplastikës?

Programoni një javë pushim nga puna, shkolla ose angazhime të tjera. Gjatë javës së parë, çdo ditë që kalon do të përmirësohet ndjeshëm. Pas operacionit, shumica e pacientëve do të fillojnë të ndihen përsëri si vetvetja në më pak se një javë. Pas operacionit mund të vëreni edemë dhe mund të duhen disa muaj që ënjtja të ulet. Gjithsesi shumica e individëve mësohen me pamjen e re të hundës pas disa muajsh. Pas një jave, ju gjithashtu do të jeni në gjendje të rifilloni shumicën e aktiviteteve dhe pas dy deri në katër javë, do të mund t'i riktheheni rutinës tuaj të përditshme.

Cilat Janë Efektet Anësore Të Rinoplastikës?

Siç mund ta dini, çdo operacion ka rreziqe, por për fat të mirë, ato janë të vogla dhe të rralla. Çdo efekt anësor i mundshëm do të diskutohet nga kirurgu para operacionit, kështu që ju do të jeni të përgatitur. 

Xhesika

Xhesika

Njihuni me Xhesikën, botuesen tonë e cila ka pasion Shqipërinë dhe dëshiron të informojë publikun mbi turizmin mjekësor, procedurat mjekësore, kirurgjinë plastike dhe mrekullitë turistike të Shqipërisë. Përmes shkrimeve të saj informuese dhe tërheqëse, ajo udhëzon lexuesit të marrin vendime të informuara mbi kujdesin shëndetësor dhe të eksplorojnë bukuritë e vendit tonë magjepsës.

Tabela e Përmbajtjes

Na Kontaktoni

sqAlbanian

Instagram & Facebook

KENI NEVOJË PËR KËSHILLA NGA EKSPERTËT TANË?

Merrni një kosto rreth procedurës tuaj nga mjekët tanë, pa pagesë.

Mënyra më e shpejtë Telefono tani ose WhatsApp

Upload a File

Limiti i per upload eshte 20mb.

By clicking the 'Submit' button below, I agree that a representative will contact me via email or phone calls to the phone number provided by me about medicaltourisminalbania.com services.
Enter the Captcha