Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Nëntor 7, 2023

A mund të eliminojë lifting i kofshëve celulitin?

Me kalimin e kohës është shumë e zakonshme të filloni të vëreni gropëzime të lëkurës në zonën e kofshëve tuaja. Nëse nuk ju pëlqen pamja e tyre dhe keni bërë cdo gjë për ta ndryshuar por nuk ka funksionuar asnjëra, duhet të filloni të konsideroni procedurën e Lifting të kofshëve. Shumë njerëz janë skeptikë kur bëhet fjalë për këto procedura dhe çfarë mund të bëjnë ato për këtë zonë të trupit tuaj. Nëpërmjet heqjes së lëkurës dhe yndyrës së tepërt, operacioni për lifting të kofshëve riformëson kofshët, duke ju mundësuar këmbë më proporcionale dhe lëkurë më të lëmuar.

Lifting mund të jetë alternativa më e mirë për ju nëse humbja e peshës dhe ushtrimet nuk ju kanë ndihmuar të arrini pamjen e dëshiruar. Në këtë blog, ne do të shpjegojmë çdo procedurë të lifting të kofshëve dhe cilat zona mund të trajtohen nga to. 

Foto qe ilustron nje procedure lifting te kofsheve per eliminimin e celulitit

Celuliti dhe Lifting i kofshëve

Gjatë procedurës së Lifting të kofshëve, kirurgu shtrëngon lëkurën e mbetur ndërsa heq lëkurën shtesë nga kofshët. Ky kirurgjisë kozmetike redukton pamjen e celulitit dhe rezulton në këmbë më të lëmuara dhe në formë më të mirë. Në disa raste madje mund të eliminojë dhe celulitin, duke zvogëluar pamjen e gropëzave që mund t'ju shqetësojnë. 

Përcaktimi nëse celuliti do të eliminohet gjatë operacionit është relativisht i lehtë dhe mund të bëni një test për ta provuar vetë. Përpiquni të ngrini lëkurën e varur në kofshët tuaja, nëse celuliti zhduket, atëher ai do të eliminohet pas procedurës. Nëse celuliti nuk zhduket pasi të ngrini lëkurën, me shumë mundësi nuk do të zhduket as pas procedurës. Megjithatë, pamja e tij mund të zvogëlohet dhe kofshët do të duken më të shtrënguara.

Çfarë ndodh gjatë lifting të kofshëve?

Objektivi kryesor i procedurës së lifting të kofshëve është i ndryshëm nga liposuksioni standard që synon të heq lëkurën shtesë. Pacienti mund të jetë i pakënaqur me lëkurën e varur pas humbjes së peshës dhe për të marrë rezultatin më të mirë, operacioni mund të përfshijë edhe heqjen e yndyrës.

Procedura e Lifting të kofshëve mund të ndihmojë pacientët në arritjen e një pamje më të lëmuar dhe më të ekuilibruar të këmbëve. Edhe përse ngritja e lëkurës dhe eliminimi depozitave të yndyrës nuk trajton saktësisht celulitin, zakonisht mund të zbus disa nga gropëzat e formuara.

Efekti i lifting në celulit

Pas procedurës së lifting të kofshëve, lëkura juaj do të jetë padyshim më e shtrënguar dhe më e lëmuar. Individët që shqetësohen vetëm për celulitin dhe nuk vuajnë nga lëkura shtesë, nuk duhet ta bëjnë këtë procedurë pasi ky është një trajtim që fokusohet më shumë në trajtimin e lëkurës shtesë dhe yndyrës të tepërt.

Gjatë konsultës tuaj, flisni me doktorin tuaj për një sërë trajtimesh të tjera për eliminimin e celulitit nëse ky është problemi juaj kryesor. Tek Medical Tourism in Albania, kirurgët tanë do ta shohin problemin tuaj në detaje dhe do të zhvillojnë një plan trajtimi që do t'ju ndihmojë të arrini rezultatet e dëshiruara.

Foto që ilustron lifting të kofshëve në Shqipëri për femrat që duan të heqin qafe celulitin

Çfarë përfshihet saktësisht në procedurën e lifting të kofshëve?

Procedura e Lifting të kofshëve synon të trajtojë lëkurën, yndyrën dhe celulitin shtesë që mund tju shkaktojë pasiguri kur vishni kostume banje ose veshje të shkurtra. Rezultatet janë shumë natyrale dhe mund t'i japin konturit të kofshës një pamje më të butë dhe më të bukur.

Nëse keni një sasi të madhe të lëkurës së varur atëher do t’ju nevojitet trajtimi me anë të kirurgjisë pasi xhepat e yndyrës janë jashtëzakonisht të vështira për t'u reduktuar vetëm me anë të dietës dhe stërvitjes. Për shkak se lifting i kofshëve mund të trajtojë zona shumë problematike në një procedurë të vetme dhe të ofrojë rezultate shumë të mira, ajo është bërë shumë e kërkuar gjatë viteve të fundit. 

Si funksionon procedura e lifting të kofshëve?

Gjatë kësaj procedure kirurgu do të përdor anestezi të përgjithshme për të evituar cdo parehati dhe dhimbje. Kirurgu do të kryejë disa prerje të vogla në vende të fshehta dhe do të sigurohet që çdo cikatër e mundshme të zhduket plotësisht. Zona e parë që do të trajtohet me anë të liposuksionit do të jetë ndonjë xhep dhjamor kokëfortë që ju dëshironi të eliminoni.

Për të arritur një formë të lëmuar, mjeku do të heqë lëkurën e lirshme nga kofshët dhe do të tërheqë lëkurën e mbetur lart rreth muskulit. Qepjet e përdorura për të mbajtur lëkurën të ngushtë do të bien gjatë rikuperimit. Nëse pacienti dëshiron të bëj dy ose më shumë trajtime në të njëjtën kohë, operacioni mund të zjas më shumë, por procedura e plotë zakonisht zgjat deri në tre orë.

Kush konsiderohet kandidat ideal për procedurën e lifting të kofshëve?

Në përgjithësi, ky lloj operacioni është i përshtatshëm për të gjithë ata që janë mirë nga ana shëndetësore dhe duan të përmirësojnë pamjen dhe formën e pjesës së sipërme të këmbëve. Për të mbajtur rezultatet afatgjata, ne preferojmë që pacientët të jenë në një peshë të shëndetshme dhe të qëndrueshme. Individët me luhatje të konsiderueshme peshe mund të mos jenë kandidatë të mirë për këtë lloj operacioni. Ruajtja e rezultateve afatgjata gjithashtu kërkon përkushtim dhe një stili jetese të shëndetshëm.

Siç thamë dhe më parë, ka shumë alternativa të disponueshme që mund të jenë më të përshtatshme nëse celuliti është problemi juaj kryesor. Këto procedura mund të bëhen vetëm ose në kombinim me operacione të tjera. Individët që vuajnë nga lëkura e rënë, xhepat e yndyrës dhe celuliti janë shpesh kandidatët më të mirë për këtë procedurë. Disa pacientë kanë nevojë për Lifting të kofshëve pas rënies së peshës thjesht për të emilinuar lëkurën e varur.

Foto qe ilustron kirurgjine per lifting te kofsheve ne Shqiperi

Llojet e procedurave të lifting të kofshëve

Celuliti mund të zhvillohet në çdo zonë të kofshëve tuaja dhe duke parë vendndodhjen e tij, mjeku juaj do të ekzaminojë se cili lloj lifting është i duhuri për ju, për të arritur pamjen e dëshiruar. Për më tepër, ne do të shpjegojmë disa nga këto procedura dhe cilat zona ato mund të trajtojnë. 

Lifting i zonës së brendshme të kofshës

Një nga vendet më të zakonshme ku zhvillohet celuliti është pjesa e brendshme e kofshëve, ndaj në këto raste mjeku do të rekomandojë një lifting të zonës së brendshme të kofshëve. Nëse mjeku vendos që kjo është procedura e duhur për ju, gjatë operacionit ai do të bëjë një prerje të vogël midis kofshës dhe ijeve deri në zonën pranë vitheve. Pas kësaj, yndyra dhe lëkura e tepërt do të hiqen duke ju dhënë pamjen e dëshiruar. 

Lifting i zonës mediale të kofshës

Mjeku do të këshillojë një ngritje mediale të kofshës nëse keni celulit dhe lëkurë të varur në pjesën e brendshme të pjesës së sipërme të kofshës. Vendi i prerjes do të jetë zona e kofshës dhe do të përfundojë në rrudhën pranë vitheve. 

Lifting vertikal i kofshëve

Një efekt jo i favorshëm i humbjes së peshës mund të jetë celuliti. Mjeku do të rekomandojë lifting vertikale të kofshëve pasi të shohë se celuliti është më i dukshëm pas një reduktimi drastik të peshës. Duke filluar nga rrudhat nga ijë, prerja do të shtrihet deri në brendësi të gjurit. Kjo bën të mundur që kirurgu të heqë një sasi të konsiderueshme yndyre dhe lëkure, duke ju dhënë pamjen e dëshiruar. 

Lifting në mënyrë spirale të kofshëve

Individët me celulit në kofshë mund të jenë të përshtatshëm për një ngritje spirale të kofshëve. Kirurgu mund të skalitë të gjithë kofshën me këtë procedurë, e cila trajton pjesën e brendshme, të jashtme, të përparme dhe të pasme të kofshëve. Prerja fillon direkt nën vithe dhe shtrihet në vijën që ndan rajonet pubike dhe kofshët.

Image illustrating recovery from a thigh lift in Albania

Sa kohë zgjat rikuperimi pas Lifting të kofshëve?

Periudha e rikuperimit pas lifting të kofshëve do të varet nga pacienti. Disa zakonisht do të shërohen brenda dy javësh ose më pak, ndërsa të tjerëve mund t'ju duhet pak më shumë kohë. Kirurgu plastik do të këshillojë të mos ushtroni ose të bëni ngritje të peshave të mëdha për gjashtë javë, për të shmangur çdo komplikacion që mund të çojë në probleme më serioze.

Pacienti duhet të relaksohet dhe të bëjë lëvizje të lehta gjatë gjithë kësaj periudhe. Duhet të keni kujdes pasi rrjedhja e gjakut është e nevojshme për të parandaluar mpiksjen e gjakut. Përveç kësaj, pacienti duhet të ndjekë me kujdes këshillat e mjekut dhe të përdor fasha mbrojtëse. Ilaçet kundër dhimbjeve mund të jenë të nevojshme për një periudhë të shkurtër kohe. Për të ndihmuar në procesin e shërimit, kirurgu plastik do ti jap pacientit një listë me udhëzime të sakta që duhen ndjekur në shtëpi.

Mirëmbajtja e rezultateve tuaja

Pas procedurës së Lifting të kofshëve, duhet të keni kujdes dhe të mbani një dietë të shëndetshme. Duhet të qëndroni të hidratuar, të bëni rregullisht ushtrime për tonifikimin e muskujve, të shmangni duhanin dhe të përpiqeni të eliminoni ushqimet me karbohidrate me yndyrë të lartë nga dieta juaj. Këto do t'ju ndihmojnë të ruani rezultatet e procedurës dhe do t'ju bëjnë të ndiheni më mirë.  

Eliminimi i celulitit

E thënë thjesht, celuliti është yndyrë që ka humbur strukturën e saj lidhëse, duke i dhënë një strukturë më të trashë. Ka procedura kirurgjikale që mund të kombinohen për t'ju dhënë rezultatet që dëshironi nëse dieta dhe ushtrimet nuk kanë arritur t'ju japin rezultatet e dëshiruara. Edhe pse eliminimi i plotë i celulitit mund të jetë sfidues, tani e dini se ka disa mënyra për të reduktuar dukshmërinë e tij dhe një prej tyre është procedura e Lifting të kofshëve.

Picture of Jessica

Xhesika

Njihuni me Xhesikën, botuesen tonë e cila ka pasion Shqipërinë dhe dëshiron të informojë publikun mbi turizmin mjekësor, procedurat mjekësore, kirurgjinë plastike dhe mrekullitë turistike të Shqipërisë. Përmes shkrimeve të saj informuese dhe tërheqëse, ajo udhëzon lexuesit të marrin vendime të informuara mbi kujdesin shëndetësor dhe të eksplorojnë bukuritë e vendit tonë magjepsës.

Tabela e Përmbajtjes

Na Kontaktoni

sqAlbanian

Instagram & Facebook

KENI NEVOJË PËR KËSHILLA NGA EKSPERTËT TANË?

Merrni një kosto rreth procedurës tuaj nga mjekët tanë, pa pagesë.

Mënyra më e shpejtë Telefono tani ose WhatsApp

Upload a File

Limiti i per upload eshte 20mb.

By clicking the 'Submit' button below, I agree that a representative will contact me via email or phone calls to the phone number provided by me about medicaltourisminalbania.com services.
Enter the Captcha