Mars 21, 2024

Pse Është Liposuksioni Metoda Më E Mirë Për Heqjen E Dhjamit?

Siç mund ta keni dëgjuar dhe më parë, liposuksioni është një nga metodat më të mira dhe më efektive nëse dëshironi të humbni peshë. Zakonisht, ky lloj trajtimi kirurgjik synon të djeg yndyrën e trupit zakonisht në zonën e stomakut, por jo vetëm, e cila është rezistente ndaj ushtrimeve dhe dietave. Gratë zakonisht zgjedhin këtë procedurë për të formuar dhe konturuar këto zona specifike në trup dhe kjo është arsyeja pse ajo njihet ndryshe edhe si konturimi i trupit. 

Megjithatë, liposuksioni nuk duhet të ngatarrohet me procedurat për humbje peshe pasi pacienti duhet të jetë afër peshës ideale para trajtimit. Siç e thamë dhe më parë, qëllimi kryesor është eliminimi i yndyrës rezistente. Duhet të dini gjithashtu se kjo procedurë mund të kombinohet me trajtime të tjera kirurgjikale në varësi të kërkesave tuaja. Për më tepër, ne do të diskutojmë se çfarë e bën liposuksionin metodën më të mirë të heqjes së dhjamit dhe pse duhet ta merrni ne konsideratë.

Dhjami i tepert ne bark dhe koshe i cili mund te eliminohet me liposuksion

Përse Bëhet Liposuksioni?

Liposuksioni synon të eliminojë yndyrën nga zona të ndryshme të trupit duke përfshirë:

  • Stomakun.
  • Mjekrën dhe qafën.
  • Krahët e sipërm.
  • Zonën e belit.
  • Ijet
  • Kofshët. 

Duhet të dini gjithashtu se dhe meshkujt janë të përshtatshëm për liposuksionin dhe zona që ata më së shumti duan të trajtojnë është indi shtesë i gjirit e cila është një gjendje e quajtur gjinekomasti. 

Ndërsa ne hamë më shumë dhe shtojmë peshën, madhësia e qelizave yndyrore fillon të rritet. Procedura e liposuksionit zvogëlon sasinë e qelizave yndyrore në një zonë të caktuar duke rezultuar në një formë trupi më të konturuar. Vëllimi i yndyrës dhe pamja e zonës përcaktojnë se sa yndyrë do të eliminohet me liposuksion. Nëse pesha juaj nuk ndryshon pas trajtimit, rezultatet nga modifikimet ka shumë të ngjarë të jenë të përhershme.

Pas liposuksionit, lëkura përshtatet me konturet e sapoformuara të zonave të trajtuara që ju duhet të ndryshoni dhe lëkura do të jetë e tonifikuar dhe elastike duke e bërë atë të duket shumë më e lëmuar. Megjithatë, duhet të dini se liposuksioni nuk do të trajtojë probleme të tjera të lëkurës si celuliti apo strijat dhe nëse doni të minimizoni pamjen e tyre duhet të kërkoni për trajtime të ndryshme ose mund t'i kombinoni së bashku. 

Ashtu si me çdo procedurë tjetër, ju duhet të jeni në gjendje të mirë shëndetësore dhe të mos keni ndonjë problem mjekësor, duke përfshirë diabetin, problemet e rrjedhjes së gjakut ose një sistem të dobët imunitar. Ne i kushtojmë shumë vëmendje këtyre faktorëve, sepse nuk duam të hasim komplikime të mëtejshme gjatë dhe pas trajtimeve estetike. Prioriteti ynë kryesor është siguria e pacientit në çdo hap të trajtimit. 

Para Procedurës

Ne i rekomandojmë pacientët tanë të bëjnë kërkimet të nevojshme dhe të diskutojnë me kirurgun se çfarë duhet të presin nga ky trajtim, në mënyrë që ata të përgatiten siç duhet. Është shumë normale që mjeku të bëjë një vështrim të historisë suaj mjekësore dhe të pyesë nëse keni ndonjë problem mjekësor që po trajtohet ndërkoh. Është gjithashtu e rëndësishme t'i tregoni dentistit tuaj se cilat suplemente, medikamente ose nëse po ndiqni ndonjë trajtim. Kjo do ta bëjë të gjithë procesin më të lehtë dhe më të sigurt për ju dhe kirurgun. 

Në disa raste, pacienti mund të ketë nevojë gjithashtu të bëjë disa teste laboratorike përpara se të kryhet procedura ose mund të duhet të ndalojë marrjen e medikamenteve të caktuara si holluesit e gjakut ose ilaçet anti-inflamatore. Këta hapa të thjeshtë janë të zakonshëm me çdo trajtim dhe gjithashtu do të garantojnë sigurinë tuaj dhe do të shmangin komplikime të mëtejshme.

Në varësi të sasisë dhe zonës ku ndodhet dhjami, operacioni ndonjëherë mund të bëhet në një institucion mjekësor, ndërsa herë të tjera kur kombinohet me procedura të tjera mund të bëhet në spital. Sido që të jetë, është e rëndësishme të keni dikë me vete që t'ju kthejë në shtëpi dhe të kujdeset për ju në ditët e para pas saj. Këta janë disa faktorë të rëndësishëm që duhen marrë parasysh përpara se të vendosni nëse dëshironi ti nënshtroheni procedurës së liposuksionit ose jo. 

Foto e cila ilustron liposuksionin ne Shqiperi

Çfarë E Veçon Liposuksionin Nga Procedurat E Tjera?

Siç e thamë edhe më parë, liposuksioni është një trajtim kirurgjik që synon heqjen e indit dhjamor të padëshiruar në zona të caktuara të trupit nëpërmjet një thithjeje të lehtë të tij. Thithja do të bëhet nga një tub i hollë i quajtur kanulë i cili futet përmes një prerjeje të vogël në indin dhjamor në zonën që dëshironi të trajtoni. Zakonisht, për shkak se prerjet janë shumë të vogla dhe procedura konsiderohet joinvazive, nuk do të keni më asnjë shenjë të dukshme. Tek Medical Tourism në Shqipëri, ne ofrojmë dy lloje të teknikave të liposuksionit: liposuksion tradicional dhe liposuksion me lazer

Liposuksioni tradicional është procedura që kemi përshkruar më herët ndërsa liposuksioni me lazer është një përparim i tij. Gjatë kësaj procedure, mjeku do të fusë kanulat dhe do të shkrijë indet dhjamore duke ngrohur rrezet e lazerit. Vapa do të arrijë në 50-52 gradë. Edhe pse kjo mund të tingëllojë e dhimbshme, nuk ka asgjë për tu shqetësuar pasi gjithçka do të bëhet nën efektin e anestezisë dhe do të bëhet në një mjedis spitalor mjaft të sigurt. Kjo nxehtësi e lartë do të shtrëngojë gjithashtu indet lidhëse dhe kolagjenin e lëkurës. 

Për shkak se hormonet dhe gjenetika ndryshojnë shumë, mënyra e akumulimit të dhjamit ka mjaft ndryshime në bazë të pacientit. Ijet, kofshët e brendshme, barku dhe kofshët e jashtme janë ndër pjesët më të kërkuara të trupit për t'u trajtuar. Ndërsa meshkujt kanë pjesë të tjera të trupit, si barku. Pacientët me shpërndarje dhjami në këto rajone, janë kandidatë të përshtatshëm për liposuksion me laser. 

Avantazhet E Shumta Të Liposuksionit

Rezultatet Janë Të Përhershme

Liposuksioni ka shumë avantazhe dhe garantimi i rezultateve të përhershme për heqjen e dhjamit është një nga më kryesoret. Qelizat dhjamore të hequra gjatë procedurës nuk do të rriten më, duke i bërë rezultatet të përhershme. Nuk ka rëndësi se çfarë teknikë liposuksioni zgjidhni, atë tradicionale apo liposuksionin me laser, rezultati do të jetë i njëjtë. 

Por duhet të dini se pas procedurës duhet të mbani një peshë konstante në mënyrë që të ruani efektet për sa më gjatë. Kjo ndodh sepse qelizat dhjamore të një zone të caktuar reduktohen si rezultat i operacionit. Nëse lëkura në atë zonë është natyralisht elastike, ajo do të shtrihet në një formë të re dhe do të jap rezultatet e dëshiruara. Forma gjithashtu nuk do të ndryshojë edhe ndërsa rriteni për sa kohë që mbani peshën e dëshiruar.

Liposuksioni është një procedurë kozmetike që do t'ju ndihmojë të hiqni peshën kokëfortë nga zona të caktuara të trupit që janë rezistente ndaj ushtrimeve dhe dietës së rregullt, kështu që nuk konsiderohet një trajtim për humbje peshe. Nëse pacienti fillon të shtojë peshë, ekziston mundësia që të formohen qeliza të reja yndyrore ose ato ekzistuese të rriten duke ju bërë të dukeni më të shëndosh. Kjo është arsyeja pse është shumë e rëndësishme të vazhdoni të ushtroheni dhe të mbani një dietë të shëndetshme pas përfundimit të procedurës. 

Rezultate Pothuajse Të Menjëhershme

Një avantazh tjetër i liposuksionit është se jep rezultate pothuajse të menjëhershme dhe periudha e rikuperimit është e shkurtër. Shumica e pacientëve do të fillojnë të vërejnë një ndryshim brenda 1-3 muajve pas operacionit. Ënjtja dhe mavijosja do të jenë të pranishme pas operacionit, por këto janë efekte anësore të zakonshme me çdo trajtim kirurgjik që duhet të keni parasysh.  

Procedure per realizimin e liposuksionit ne Shqiperi me cmime ekonomike

Ndihmon Në Trajtimin E Disa Problemeve Fizike

Liposuksioni është një procedurë kozmetike që trajton disa probleme mjekësore si tek meshkujt ashtu edhe tek femrat, duke përfshirë: 

  • Gjinekomastinë: Një problem mjekësor që ndodh tek meshkujt e cila karakterizohet nga rritja e gjinjëve. 
  • Personat obezë: Mund të ulin përqindjen e indeksit të masës trupore. 
  • Lipomat: Tumoret yndyrore dhe beninje.
  • Limfedema: Ky është termi për edemën e limfës rreth krahëve dhe këmbëve. 

Është shumë e rëndësishme të kuptohet se përmirësimi i pamjes është qëllimi kryesor i liposuksionit; të gjitha përdorimet e tjera janë vetëm dytësore. Meqenëse shumë nga avantazhet mund të merren duke pasur një mënyrë jetese të shëndetshme që përfshin ngrënien e ushqimit të duhur, stërvitjen e shpeshtë dhe gjumin e rregullt, liposuksioni nuk përdoret për probleme të tjera përveç përmirësimit të pamjes fizike. 

Liposuksioni Është Një Metodë E Sigurt Për Heqjen E Dhjamit

Fakti që liposuksioni është një procedurë minimalisht invazive mund të jetë një nga arsyet kryesore për rritjen e popullaritetit të saj dhe pse njerëzit e kërkojnë gjithnjë e më shumë. Gjatë liposuksionit, bëhen prerje të vogla në zonat që do të trajtohen dhe një lëng injektohet në trup për të ndarë qelizat e dhjamit dhe për të induktuar anestezi. Pas përfundimit të kësaj, aplikohet thithje dhe një tub i vogël i njohur si kanulë vendoset në plagë. Gjithçka që mbetet pas është vetëm dhjami—pa përfshirje gjaku. Pas dy ditësh rikuperimi, pacientët që janë në fazën e rikuperimit nga liposuksioni zakonisht rikthehen në aktivitetet e tyre të përditshme.

Liposuksioni Mund Të Përmirësojë Shëndetin Tuaj

Është një fakt i ditur se mbajtja e një peshe normale dhe një indeksi të masës trupore është shumë e rëndësishme dhe për shkak se qëllimi i liposuksionit është heqja e depozitave të padëshiruara të yndyrës, nëse vendosni ti nënshtroheni liposuksionit ky objektiv do të arrihet shumë shpejtë. Pas procedurës, jo vetëm që do të dukeni më mirë, por gjithashtu do të jeni edhe më të shëndetshëm. 

Liposuksioni Përmirëson Pamjen Tuaj 

Të qenit mbipeshë ose të përpiqeni të humbisni peshë por pa sukses mund të jetë shumë frustruese dhe me shumë gjasa nuk do të ndiheni mirë fizikisht dhe emocionalisht. Liposuksioni është një mënyrë e mirë për të përmirësuar pamjen e trupit tuaj dhe për të ndryshuar mënyrën se si të tjerët ju perceptojnë. Nëse dieta dhe ushtrimet fizike nuk janë të mjaftueshme dhe nuk ndiheni mirë me trupin tuaj, ju rekomandojmë të konsideroni këtë procedurë dhe padyshim do të mbeteni pa fjalë me rezultatet dhe do të filloni të doni më shumë trupin tuaj. 

Kandidatet e pershtatshem per realizimin e liposuksionit ne Shqiperi

Kandidatët E Përshtatshëm Për Liposuksion

Për rezultate afatgjata, një peshë e qëndrueshme është shumë e rëndësishme, prandaj kandidati ideal për liposuksion duhet të jetë brenda 30% të peshës së tij optimale trupore. Pacientët që dëshirojnë të humbin peshë në të ardhmen duhet të shmangin këtë procedurë derisa të arrijnë objektivin e tyre.

Kandidatët më të mirë për liposuksion janë ata të cilët janë të predispozuar gjenetikisht për të pasur yndyrë shtesë në krahë, qafë, kofshë dhe bark. Në përgjithësi, mosha nuk është pengesë për liposuksionin. Por ndërsa plakeni, lëkura juaj mund të bëhet më e lirshme, që mund të ndryshojë rezultatet. Pra, në përgjithësi, një kandidat i mirë është dikush që është në gjendje të mirë shëndetësore dhe afër peshës së tij ideale.

Mos harroni se liposuksioni nuk është zëvendësimi i një diete të shëndetshme dhe stërvitje të rregullt. Gjithashtu nuk është një zgjidhje e shpejtë për problemet e peshës ose një mënyrë për të ulur në mënyrë drastike indeksin tuaj të masës trupore. Ju duhet të ruani peshën tuaj ideale për rezultate më të mira pasi ky operacion synon të eliminojë xhepat e dhjamit kokëfortë për t'i dhënë trupit tuaj konturin dhe formën e dëshiruar. Megjithëse zonat që i janë nënshtruar liposuksionit nuk do të marrin më aq peshë sa më parë, qelizat yndyrore që janë ende prezente mund të zmadhohen si rezultat i rritjes së peshës dhe të ndikojnë në rezultatet tuaja. 

Kush Nuk Është Një Kandidat I Mirë Për Liposuksion?

Liposuksioni kërkon shëndet optimal të pacientit, ashtu si çdo procedurë tjetër. Individët me sëmundje të rëndësishme mjekësore, si sëmundjet e zemrës, sëmundjet e mushkërive, ose probleme të tjera, mund të mos jenë kandidatë të përshtatshëm. Gjithashtu, duhanpirësit kanë një rrezik më të lartë të komplikimeve të liposuksionit ndryshe nga ata që e shamngin. 

Është shumë e rëndësishme të dini së liposuksioni nuk është një mënyrë për të humbur peshë. Nëse jeni mbipeshë, duhet të flisni me një nutricionist ose mjekun tuaj të përgjithshëm për të filluar një dietë ose program humbjeje peshe për të arritur peshën pothuajse ideale. Nëse keni nevojë të humbni shumë peshë, mund të konsideroni disa trajtime kirurgjikale si kirurgjia e Bypass-it. Qëllimi i liposuksionit është të ju ndihmojë në arritjen e peshës suaj ideal në fazat përfundimtare.

Elasticiteti i lëkurës është një faktor tjetër i rëndësishëm për të marrë në konsideratë. Pas liposuksionit, pacientët me lëkurë të lirshme ose të varur mund të duken më me rrudha. Ju mund të mos jeni një kandidat i mirë për këtë operacion për arsyet vijuese:

Dëshironi Të Hiqni Shumë Yndyrë

Sipas kirurgëve, një trajtim i vetëm nuk duhet të përfshijë heqjen e më shumë se pesë litra yndyrë dhe lëngje. Një tepricë e kësaj sasie të eliminuar rrit mundësinë e problemeve në të ardhmen.  

Ju duhet t'i konsideroni seriozisht këto udhëzime, të cilat bazohen në studimet e njerëzve që kanë kryer operacione. Nëse kirurgu juaj mendon se ju jeni vërtet mbipeshë kirurgu juaj do t’ju jap këshillat e nevojshme se si të menaxhoni dhjamin e tepërt dhe cfare duhet të konsideroni.

Konsulta per liposuksionin ne Shqiperi

Ju Nuk Jeni Në Gjendjen E Duhur Mjekësore Për Kirurgji Estetike

Para çdo ndërhyrjeje kirurgjikale kirurgët do të vlerësojnë shëndetin tuaj të përgjithshëm dhe në këtë mënyrë ata do të vendosin nëse liposuksioni është trajtimi i duhur për ju apo jo. Ju mund të mos jeni në dijeni të disa problemeve mjekësore që mund të keni, kështu që këto kontrolle janë shumë të rëndësishme. Disa kushte që mund t'ju vënë në rrezik mund të përfshijnë astmën, diabetin dhe hipertensionin. 

Një pyetje tjetër e rëndësishme që do t'ju bëjë mjeku juaj është nëse e keni lënë duhanin ose të paktën e keni ndaluar për të paktën gjashtë javë përpara liposuksionit. Kjo për faktin se pirja e duhanit do të rrisë rrezikun e më shumë komplikimeve si rikuperimi nga anestezia ose infeksionet. 

Për më tepër, meqenëse disa medikamente kardiake, të tilla si holluesit e gjakut, mund të vonojnë procesin e shërimit tuaj pas operacionit, kirurgu juaj duhet të jetë në dijeni nëse ju po i përdorni. Një letër nga kardiologu juaj që miraton operacionin e zgjedhur dhe thotë se është në rregull që ju të ndaloni marrjen e holluesve të gjakut përpara se procedura do të jetë e nevojshme në këto raste specifike. 

Prolemet me elasticitetin e lëkurës

Që krahët, kofshët ose barku të duken sërish të tonifikuar, heqja e dhjamit është vetëm një hap i këtij procesi. Që lëkura juaj të tërhiqet mbrapsht në formën e saj të re është problemi i dytë. Nëse lëkura nuk tërhiqet si duhet, do të keni lëkurë të varur dhe të rënë. Ju duhet të flisni me një kirurg plastik të certifikuar nga bordi për të qenë të sigurt që ky është operacioni i duhur për ju nëse qëllimi juaj është të keni figurën trupore ideale.

Lëkura juaj është më elastike dhe do të rikuperohet shpejt nga kirurgjia estetike nëse jeni më të rinj dhe nuk keni lindur kurrë fëmij. E mira është se liposuksioni mund të bëhet në kombinim me teknika të tjera jo-kirurgjikale të shtrëngimit të lëkurës, dhe kjo mund ta përmirësojë ndjeshëm pamjen e lëkurës së varur ose të lirshme dhe t’ju jap figurën perfekte.

Picture of Jessica

Xhesika

Njihuni me Xhesikën, botuesen tonë e cila ka pasion Shqipërinë dhe dëshiron të informojë publikun mbi turizmin mjekësor, procedurat mjekësore, kirurgjinë plastike dhe mrekullitë turistike të Shqipërisë. Përmes shkrimeve të saj informuese dhe tërheqëse, ajo udhëzon lexuesit të marrin vendime të informuara mbi kujdesin shëndetësor dhe të eksplorojnë bukuritë e vendit tonë magjepsës.

Tabela e Përmbajtjes

Na Kontaktoni

sqAlbanian

Instagram & Facebook

KENI NEVOJË PËR KËSHILLA NGA EKSPERTËT TANË?

Merrni një kosto rreth procedurës tuaj nga mjekët tanë, pa pagesë.

Mënyra më e shpejtë Telefono tani ose WhatsApp

Upload a File

Limiti i per upload eshte 20mb.

By clicking the 'Submit' button below, I agree that a representative will contact me via email or phone calls to the phone number provided by me about medicaltourisminalbania.com services.
Enter the Captcha