Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Prill 5, 2023

Transplanti i flokëve në Shqipëri: Udhëzues për rikuperimin dhe kujdesin pas procedurës

Më poshtë është një version i shkurtër i asaj që ne u rekomandojmë pacientëve tanë pas një transplanti flokëve në Shqipëri. Sidoqoftë, duhet të theksohet se këto janë vetëm udhëzime të përgjithshme dhe ato mund të ndryshojnë gjatë rrugës dhe pas një konsultimi me mjekun tuaj. Pas operacionit do të merrni udhëzime më të zgjeruara, si dhe një sërë produktesh të personalizuara për kujdesin e flokëve dhe veshjet e kokës, të gjitha pjesë e çmimit të paketës.

Pas kryerjes së një transplanti flokësh, cila është procedura e rekomanduar që duhet ndjekur?

Dita 1 deri në 8

Ditën e parë pas transplantimit të flokëve, pasi të keni pushuar mjaftueshëm, takimi i fundit me kirurgun e lejon atë të aplikojë një antiseptik. Fasha hiqet më pas dhe bëhet larja e parë me shampo nga kujdestari për të mësuar pacientin se si kryhet procedura. Kështu të paktën funksionojnë klinikat e transplantit të flokëve në Shqipëri . Për të larguar qetësuesit që jepen për anestezi lokale është e nevojshme të bëni një ditë pushim. Nëse puna e kryer është shumë më tepër sesa thjesht fizike, rekomandohet të bëni një javë të plotë pushim. Ndërsa në rastet kur aktiviteti profesional që bëni është i palëvizshëm ose joaktiv, rekomandohet që të pushoni vetëm dy deri në tre ditë. Pirja e alkoolit është e ndaluar për dhjetë ditët e ardhshme, veçanërisht nëse mjeku ju ka përshkruar antibiotikë. Pirja e duhanit është gjithashtu e ndaluar, të paktën dy deri në tre javë pas transplantimit. Ushqimet e kripura dhe pikante duhet të shmangen absolutisht.

Një tjetër gjë që duhet shmangur është aspirina, e cila ndikon në gjak duke e holluar atë dhe duke penguar shërimin e duhur. Megjithatë, këshillat pas operacionit të dhëna nga klinika dhe recetat e barnave duhet të ndiqen plotësisht. Për më tepër, ju lejohet të hiqni fashën brenda ditës së parë pas operacionit. Nëse ndodh ndonjë gjakderdhje, lehtë mund ta prekni zonën me një garzë sterile. Megjithatë, vlen të theksohet se një transplant flokësh zvogëlon rrezikun e infeksionit dhe rrit rilindjen. 

Pas dy ditëve të para mund të fillojë pastrimi i kokës, duke ndjekur me saktësi çdo udhëzim të përcaktuar nga mjeku. Aplikoni me delikatesë produktin e paraqitur nga kirurgu në lëkurën e kokës, gjë që mund të ndihmojë në lehtësimin e kruajtjes. Zona duhet të shpëlahet vetëm me ujë të ngrohtë të pastër, duke përdorur një filxhan në të cilin zhytni gishtat. Korbet nuk duhet të preken. Megjithatë, ju mund të spërkatni zonën e implantuar, disa herë në ditë. 

Pas katër-pesë ditësh, koka mund të vendoset nën një dush të ngrohtë, por vetëm duke përdorur presion të moderuar, dhe një shampo të veçantë, natyrisht, shumë të butë.

Një javë pas transplantimit të flokëve ju lejohet të lani zonën e shartuar për njëzet minuta ose më pak, gjithmonë me ujë të vakët. Kjo është kur zgjebet fillojnë të bien. Ato nuk duhet të gërvishten. 

Në të gjitha situatat duhet të shmanget prekja e shartimeve me ndonjë material tjetër. Dy netët e para, për të fjetur, duhet të merrni një pozicion gjysmë ulur dhe të përdorni vetëm një jastëk të veçantë për të mbështetur qafën. Kjo lloj mbështetjeje do të pengojë ënjtjen e zonës së ballit dhe do të shmangë çdo kontakt të zonës së transplantuar me çarçafët. Në rast se nuk jeni në gjendje të bëni pozicionimin gjysmë ulur dhe nuk keni një jastëk të veçantë, rekomandohet të vendosni një pelenë në jastëk, në mënyrë që të thithë sebumin që shkarkohet nga plagët.

Normalisht, rreth ditës së tretë ose të katërt, duhet të ketë ënjtje mbi vetullat tuaja dhe ënjtje të epidermës, e cila mund të qetësohet duke përdorur një leckë të mbushur me kube akulli për t'u aplikuar në zonën e ballit. Nëse nuk ju pëlqen që ënjtja të zbresë në sy, gjë që normalisht askush nuk e do, mund të vendosni një shirit koke në ballë.

Është e ditur se aktiviteti seksual nuk lejohet disa ditë pas çdo operacioni, në këtë rast, ai është i ndaluar për dhjetë deri në pesëmbëdhjetë ditët e para. Kjo është për shkak se aktiviteti seksual mund të shkaktojë një rritje të temperaturës në epidermën e kafkës, duke dëmtuar dhe ndaluar rritjen e duhur të transplanteve.

Dita 8 deri në 30

Pasi të keni rifilluar jetën tuaj normale, zgjebet do të fillojnë të zhduken falë dusheve të përditshme. Në muajin e parë, ekspozimi ndaj rrezeve të diellit dhe shiut është jashtëzakonisht i ndaluar. Gjatë kësaj periudhe mund të ndjeni kruajtje. Për të ndihmuar me kruajtjen, mund të përdorni lehtësisht vajin e kalendulës dhe/ose aloe vera, një produkt kundër acarimit që përdoret për lëkurën e foshnjave. Kjo gjithashtu ndihmon në shërimin dhe hidratimin e zonës dhuruese, duke parandaluar që lëkura të bëhet shumë e thatë.

Ndalohet çdo produkt agresiv i flokëve si xhel, llak, dyll ose ngjyrosje. Vlen të theksohet se edhe përdorimi i krehrave dhe furçave është i ndaluar. Një transplant i begatë i flokëve përcaktohet nga mirëmbajtja rigoroze e flokëve pas operacionit. Susami, argani ose vaji i kokosit mund të ndihmojnë në ushqimin e skalpit të kokës, ndërsa mbi shampo, më të preferuarit janë shampot e butë. Ajo që ndikon gjithashtu në procesin e rikuperimit është një dietë e shëndetshme, e pasur me vitamina dhe minerale, por e ulët në yndyrna. Një dietë e tillë ndihmon në sigurimin e implanteve të flokëve me një furnizim të duhur të gjakut të oksigjenuar dhe ushqyes. Nëse vuani nga sëmundje të tilla si mungesa e vitaminës D ose anemia, këshillohet të kërkoni ndihmë nga një farmacist dhe medikamente që ndihmojnë në rritjen e flokëve, duke përfshirë probiotikët, mineralet dhe vitaminat.

Muaji 1 deri në 3

Një muaj pas operacionit, folikulat e implantuara fillojnë të bien në formën e pushit të vogël. Kjo është në thelb normale. Ata do të fillojnë të rriten përsëri dhe vetëm pas tre muajsh do të shfaqen qime të përhershme. Ju madje mund të vini re njolla të vogla të bardha gjatë kësaj kohe përpara se flokët tuaj të fillojnë të rriten përsëri. Vlen të kihet parasysh se ky është një reagim normal dhe nuk duhet të frikësoheni ose të mendoni se është një puçërr infektive. Njollat e bardha së shpejti do të kthehen në të kuqe dhe më pas do të hapen, duke lënë vend për flokët e rilindur. Në disa raste, pacientët mund të ndjejnë ndjesinë e mpirjes në zonat e operuara.

Lëreni kokën tuaj të marrë frymë në çdo kohë. Por mos e ekspozoni atë në rrezet e diellit, e cila është jashtëzakonisht vdekjeprurëse për folikulat dhe e tmerrshme për shërimin e mbjelljes së flokëve. Kapelet, helmetat e motoçikletave dhe çdo lloj tjetër mbulesë koke duhet të shmangen për tre muajt e parë, në mënyrë që të parandalohet dëmtimi i shartesave dhe minimi i rritjes së duhur të tyre. Ju lutemi prisni derisa të kalojnë tre muaj përpara se të ktheheni në aktivitete sportive ose të notoni në det ose pishinë.

Rezultatet e një transplanti flokësh janë të dukshme vetëm për syrin tetë deri në dymbëdhjetë muaj pas operacionit.

Pyetjet më të shpeshta pas transplantit të flokëve

A është e zakonshme të kem kore pas procedurës së transplantit të flokëve?

Po, është padyshim normale. Që në ditën e parë, do të shfaqen kore të lëkurës dhe grumbuj gjaku, të dyja, në graftet e implantuara. Ato nuk duhet të preken. Nëse ndiqni udhëzimet në mënyrë korrekte duke aplikuar shkumë dhe shampo çdo ditë duke filluar nga një ditë pas operacionit dhe për tetë ditë në vazhdim, koret do të zbuten. Deri në ditën e tetë, të gjitha koret do të zhduken.

A lejohet të mbash kapele ose helmetë pas mbjelljes së flokëve?

Megjithëse rekomandohet të lini kokën tuaj të marrë frymë pas transplantimit të flokëve, sa më shumë që të jetë e mundur - disa klinika sugjerojnë të mbani një shirit koke, në mënyrë që të parandaloni që ënjtja të zbresë në sy, të paktën për katër deri në pesë ditë pas operacionit. Megjithatë, lejohet që pas një jave të vishni një bob të gjerë ose një kapak me gjuhë të gjerë. Ndërsa, nga ana tjetër, një kapak leshi lejohet vetëm pas një muaji, minimalisht. E njëjta gjë vlen për një helmetë ndërtimi, zjarrfikës ose motorçiklete.

A është i sigurt përdorimi i vajit të kastorit pas një transplanti flokësh?

Jo, nuk është në asnjë mënyrë e sigurt të aplikoni ndonjë gjë në zonën e transplantuar gjatë gjashtë muajve të parë, qoftë vaj ricini, xhel ose llak për flokët. Të vetmet produkte për pastrimin e flokëve që ia vlen të përdoren janë kremrat dhe xhelat natyralë të përshkruar nga klinika. 

Kur mund t'i riktheheni aktiviteteve sportive pas një transplanti flokësh?

Pas transplantimit të flokëve, duhet të prisni një muaj përpara se t'i riktheheni aktiviteteve sportive të moderuara si çiklizmi, joga ose vrapimi. Kjo nuk është bindëse për sportet që janë më të dhunshme dhe që kërkojnë përpjekje fizike më intensive, duke përfshirë sportet ekipore ose stërvitjen me peshë. Aktivitete të tilla sportive mund të rifillojnë vetëm tre muaj pas operacionit. Kjo është për shkak të presionit të lartë të gjakut për të cilin ata përpiqen në trup, veçanërisht në kokë.

Nëse keni pyetje të tjera në lidhje me procedurën e mbjelljes së flokëve ose në lidhje me turizmin mjekësor në Shqipëri në përgjithësi, mos ngurroni të na jkontaktoni dhe ekipi ynë do t'ju telefonojë sa më shpejt të jetë e mundur.

To be expected

Hair Wash

Seeing as hair washing is one of the most critical things that sway the final outcome of the hair transplant, every patient is educated on the subject at the clinic. Three are the primary steps followed during a hair wash:

  1. The transplanted area is firstly covered with lotion or any other fitting moisturizer and left like that for fifteen to thirty minutes. This is done to soften the scabs around the transplanted grafts and donor area. Moreover, this softening phase affects the dried blood and removes it, as well as, aids in faster recovery. After fifteen to thirty minutes are done, the scalp should be washed with lukewarm water. This should be done carefully by lathering a little quantity of shampoo between the hands and applying cautiously to the entire scalp. The scalp should not be rubbed. All washing stages should be performed gently and carefully, without using pressure.
  2. As aforementioned, even when drying after washing, the paper towel should not be rubbed against the scalp but patted gently. The moisturizer should regularly be used until the scabs fall off or whenever it feels dry. In such cases, when the scalp feels extremely dry and the feeling doesn’t seem to shake off, it is probably possible to use it between hair washes.
  3. After seven to ten days there shouldn’t be any traces of dried blood or scabs on the scalp. Nevertheless, the shampooing should be done until the fourteenth day. On the fourteenth day, you can start washing your hair the normal way. If need be, you can also wash the hair more than once a day after the transplantation. The special shampoo should be used until the bottle is wholly empty.

In the event that you are purchasing your own hair products, please ensure that there isn’t any type of silicone, perfume, or dyes in them.

Pain After A Hair Transplant

It is normal for mild pain to be present during the first two days post-op. Numerous people also report difficulty sleeping. It is regular to feel more pain in the donor area than in the recipient one after the hair transplant procedure. Post-operative hair transplant pains can easily be relieved with over-the-counter painkillers such as paracetamol or ibuprofen. 

Ënjtje

When it comes to small hair transplants swelling is relatively rare. It happens mostly for greater hair transplant operations and transplants that have had a lot of work done to the hairline. The swelling can influence the forehead and the area around the eyebrows and eyes and it may last from two to five days, reaching its maximum peak on the fourth day. To reduce these symptoms the surgeon will recommend using a drug called dexamethasone.

Itching Following Hair Restoration

Itching is a very usual sensation following a hair transplant. It may appear all over the scalp seven to fourteen days post-op. The itchiness, as probably known by you, indicated that the tissue is recovering. In the cases it becomes strong and unbearable, it is advisable to use antihistamine pills.

Correct Sleeping Position

It is crucial for the recipient areas to be touched as little as possible during the very first week after the hair transplantation. Sleeping on your back, with the head elevated on a few pillows is quite endorsed. Raising the head during the night using pillows can diminish any swelling that can happen after the operation. Another piece of advice is to use a special pillow for the first seven to ten days.

Healing And Recovery Times

Once the hair transplantation is over, the healing is quite swift and prompt. Most of the patients feel all right within a day or two following the operation, though they might feel some numbness and mild soreness in the scalp for several days. There will be some dotted red scabs at the bottom of the transplanted hair grafts on both the recipient and donor sites, but they are only visible for the first ten to fifteen days. After this period, only minor redness will be visible. This, however, is untrue for patients who have a lighter skin complexion, and who might experience redness for a lengthy period. But, those who have a darker skin complexion, lean toward faster recovery. All things considered, recovery after a hair transplant changes from one individual to another and it depends entirely on other factors too, such as age, lifestyle, diet, and even weather.

Alcohol Consumption

Unfortunately for some people, the consumption of alcohol affects the healing time of the wounds after hair transplantation. It would ameliorate the process if you wait for two weeks post-operation.

Sun Exposure

Direct sunlight should be bypassed for the first two weeks after the hair transplantation. The recommendation goes as follows: the first six months after the operation, you should wear head-wear when in sunlight.

Medication And Hair Product Recommendations

Shampoo And Lotion For Hair Wash

Given to all of the patients following the operation, the lotion should only be applied to the recipient and donor areas by using gentle tapping. Afterward, it is recommended to wait fifteen to thirty minutes before using lukewarm water and shampoo to wash it off. Please elude scratching the recipient and donor areas by using the towel carefully. Until all the scabs fall off, hair wash should be performed daily. If you feel as if the donor area is dry in between the washes, you can apply a thin layer of lotion to calm it down. In this case, there is no need for washing.

Scarex Or Contractubex Gels

Scarex or Contractubex creams are both gels used to lessen the scarring in the donor area. They can be applied to the area where the grafts were extracted from. It is recommended to be used once or twice per day and it can be used up to fourteen days post-operation.

Antibiotics Use After Hair Transplantation

Antibiotics are generally ordained right after the transplantation by the surgeon and their usage should last from three to five days. The reason behind their prescription is so they can prevent any probable infection and ensure a gentle healing process. 

Oftentimes, there is a need for an antibiotic cream during the recovery progress. Whenever the pimples or bumps show in the recipient or donor areas, it is time to apply this cream directly to the inflamed areas.

Picture of Jessica

Xhesika

Njihuni me Xhesikën, botuesen tonë e cila ka pasion Shqipërinë dhe dëshiron të informojë publikun mbi turizmin mjekësor, procedurat mjekësore, kirurgjinë plastike dhe mrekullitë turistike të Shqipërisë. Përmes shkrimeve të saj informuese dhe tërheqëse, ajo udhëzon lexuesit të marrin vendime të informuara mbi kujdesin shëndetësor dhe të eksplorojnë bukuritë e vendit tonë magjepsës.

Tabela e Përmbajtjes

Na Kontaktoni

sqAlbanian

Instagram & Facebook

KENI NEVOJË PËR KËSHILLA NGA EKSPERTËT TANË?

Merrni një kosto rreth procedurës tuaj nga mjekët tanë, pa pagesë.

Mënyra më e shpejtë Telefono tani ose WhatsApp

Upload a File

Limiti i per upload eshte 20mb.

By clicking the 'Submit' button below, I agree that a representative will contact me via email or phone calls to the phone number provided by me about medicaltourisminalbania.com services.
Enter the Captcha