Maj 25, 2023

Një udhëzues për përgatitjen për kirurgji estetike në Shqipëri

Gjatë udhëtimit të tyre të kirurgjisë plastike, pacientët mund të luajnë një rol aktiv në arritjen e rezultateve optimale. Në Medical Tourism in Albania, ekipi ynë i përkushtuar përpiqet të krijojë rezultatet e dëshiruara për procedurën tuaj. Megjithatë, ne varemi nga bashkëpunimi juaj, ndjekja e udhëzimeve para dhe pas operacionit është thelbësore. Ne kemi përpiluar një udhëzues gjithëpërfshirës për t'ju përgatitur për procedurën tuaj të kirurgjisë plastike në Shqipëri, së bashku me rekomandimet tona për kujdesin pas operacionit. Ky burim synon t'ju japë mjetet e nevojshme për të përmirësuar rezultatet tuaja dhe për të minimizuar çdo rrezik të mundshëm për një rikuperim të shpejtë.

Tre javë para operacionit

Ne do t'ju ofrojmë një sërë testesh thelbësore laboratorike ose rreze X që duhet të kryhen përpara operacionit. Ju duhet të caktoni takime për të gjitha testet e nevojshme laboratorike, vizitat primare te mjeku dhe konsultat specialistike (si p.sh. një okulist, kardiolog, etj.) për t'i përfunduar ato jo më vonë se dy javë para operacionit. Pas takimeve tuaja, ju lutemi sigurohuni që të gjitha dokumentet tuaja janë dërguar në zyrë. Brenda së njëjtës javë, data juaj e operacionit do të konfirmohet dhe do t'ju sigurohen të gjitha detajet e nevojshme në lidhje me procedurën.

Çdo pyetje që mund të keni duhet të marrë përgjigje në këtë fazë. Ne do t'i shqyrtojmë me kujdes të dhënat tuaja mjekësore, duke përfshirë lejen para operacionit nga mjeku juaj familjar, për të siguruar që shqetësimet tuaja shëndetësore, si hipertensioni dhe alergjitë, janë menaxhuar. 

Image illustrating the preparation for a face plastic surgery in Albania

Ju duhet të ndaloni në këtë kohë

 • Pirjen e duhanit: Lëreni duhanin sa më shpejt që të jetë e mundur, pasi kontribuon në rezultate më të mira kirurgjikale.
 • Alkoolin: Nëse konsumoni rregullisht alkool, këshillohet që ose të eliminoni ose reduktoni marrjen. Alkooli mund të çojë në mavijosje të lehtë, të pakësojë aftësinë e mëlçisë për të metabolizuar medikamentet dhe të ndërhyjë në procesin e përgjithshëm të shërimit.
 • Ekspozimin në diell: Përmbahuni nga banja dielli, përdorimi i produkteve vetë-rrezitës ose kabinave të diellit.
 • Trajtimet e fytyrës: Nëse jeni duke iu nënshtruar një operacioni të fytyrës, shmangni maskat e fytyrës, maskat me avull ose çdo irritues tjetër të lëkurës.
 • Ruajtjen e mirëqenies: Hani vakte ushqyese, bëni gjumë të mjaftueshëm dhe shmangni kontaktin me individë të sëmurë.
 • Shtatzëninë: Gratë duhet të sigurohen se nuk janë shtatzënë përpara se t'i nënshtrohen operacionit.

Shtatë deri në dhjetë ditë para operacionit

Do të ishte e dobishme të planifikoni paraprakisht takime për prerjen e flokëve dhe thonjve. Bëni marrëveshje për kujdesin e fëmijëve, kujdesin për kafshët shtëpiake dhe marrjen e postës. Kujdesuni për çdo faturë të ardhshme që do të përfundojë gjatë kohës që jeni duke u rikuperuar. Është gjithashtu e këshillueshme që të rregulloni shtëpinë tuaj dhe të organizoni çdo pastrim që mund të jetë i nevojshëm gjatë rikuperimit tuaj.

Meshkujt që po i nënshtrohen një operacioni për lifting të fytyrës duhet të lejojnë që barsetat e tyre të rriten në përgatitje për procedurën. Nëse do të keni një operacion në spital dhe nuk e keni bërë tashmë, telefononi departamentin e pranimit për të konfirmuar marrëveshjet tuaja. Rishikoni kalendarin tuaj për çdo ditëlindje, takime ose angazhime të tjera të ardhshme që mund të kërkojnë vëmendjen tuaj gjatë periudhës së operacionit ose rikuperimit. Nëse keni ndonjë infeksion të lëkurës, ose pustula rreth vendit ku është planifikuar operacioni, ose nëse sëmureni brenda një jave para operacionit, ju lutemi njoftoni klinikën.

Sigurohuni që të organizoni një udhëtim nga spitali në hotel dhe rrugën e kthimit. Organizoni një anëtar të familjes ose një mik për t'ju ndihmuar në shtëpi për të paktën 24 orë pas procedurës. Nëse dëshironi, ne mund të organizojmë që një infermiere me përvojë të ofrojë kujdes gjatë kësaj periudhe fillestare në shtëpinë ose hotelin tuaj. Mos harroni se nuk ju lejohet të udhëtoni vetë në shtëpi nëse ju është dhënë ndonjë lloj qetësimi ose anestezi e përgjithshme.

Image illustrating plastic surgery consultation in Albania

Dita e Kirurgjisë

Këtu janë udhëzimet e rishikuara për përgatitjet tuaja para operacionit:

 1. Merrni medikamentet tuaja të rregullta me recetë, të tilla si ato të presionit të gjakut, tiroideve ose pilulat e kontrollit të lindjes, me një sasi të vogël uji.
 2. Shmangni përdorimin e çdo hidratuesi të fytyrës ose trupit në ditën e operacionit.
 3. Burrat duhet të shmangin rruajtjen e zonës kirurgjikale.
 4. Lani dhëmbët, por mos gëlltisni ujë.
 5. Zgjidhni veshje të rehatshme që janë të lirshme dhe me butona ose një zinxhir përpara. 
 6. Vishni këpucë të sheshta dhe të rehatshme.
 7. Lini në shtëpi çdo bizhuteri, vathë, unazë, kapëse flokësh apo qerpikë fals.
 8. Nëse mbani lente kontakti, syze ose proteza, sillni kutitë e tyre të etiketuara me emrin tuaj.
 9. Përmbahuni nga stilimi ose rregullimi i flokëve tuaj.
 10. Lani flokët me një shampo të butë natën para operacionit.
 11. Mos harroni të sillni medikamentet tuaja në qendrën e kirurgjisë ambulatore për shqyrtim.

Nëse është e mundur, lini çantën tuaj në shtëpi. Informojeni infermieren për sendet që mund të mbani, të tilla si parukë, lentet e kontaktit, syzet, qerpikët e rremë, protezat, dhëmbët e liruar, etj. Infermierja do të regjistrojë shenjat tuaja jetësore, do të bëjë pyetje rutinë mjekësore dhe do t'ju bëjë të nënshkruani një formular konfirmimi kirurgjikal. Anesteziologu ynë do të rishikojë anamnezën tuaj shëndetësore edhe një herë për të siguruar sigurinë maksimale.

Më pas, infermierja do t'ju sjellë në një sallë operacioni të rehatshme. Anesteziologu do t'ju japë qetësues të butë për t'ju vënë në gjumë. Në Medical Tourism in Albania, kirurgët në përgjithësi përdorin qetësues, duke ju lejuar të merrni frymë natyrshëm gjatë procedurës. Teknikat e avancuara të anestezisë intravenoze janë jashtëzakonisht të sigurta dhe komode. Përveç kësaj, do t'ju jepet një anestezik lokal me veprim të gjatë për të mpirë vendin e kirurgjisë. Pas zgjimit, këto do të mpihen, duke rezultuar në siklet minimal. Shumica e pacientëve përjetojnë pak dhimbje pasi efektet e anestezisë lokale zhduken dhe çdo shqetësim menaxhohet lehtësisht me ilaçe kundër dhimbjes.

Image illustrating a cosmetic surgery procedure in Albania

Në zonën e rikuperimit

Gjatë procedurës, një maskë e lehtë oksigjeni mund të vendoset në fytyrën tuaj për të furnizuar oksigjen të pastër. Një aparat për presionin e gjakut mund të vendoset në pjesën e sipërme të krahut tuaj. Leximi i presionit të gjakut regjistrohet nga një kompjuter që njofton mjekun dhe infermieren për çdo ndryshim. Një vigon intravenoz (I.V.) mund të futet në krahun tuaj për të siguruar lëngje. Një kapëse e vogël plastike gishti do të ngjitet në njërin nga gishtat tuaj për të matur me saktësi ritmin e pulsit dhe nivelet e oksigjenit në gjak. Për më tepër, dy ose tre jastëkë ngjitës mund të ngjiten në gjoks ose shpinë për qëllime monitorimi.

Për të monitoruar rrahjet e zemrës suaj, jastëkët ngjitës janë gjithashtu të bashkangjitur në një kompjuter EKG. Në varësi të llojit të operacionit, veshjet do të aplikohen në vendin e kirurgjisë. Ndonjëherë, mund të futet një kullues i vogël, i cili përbëhet nga një tub i vogël plastik i lidhur me një llambë kullimi. Ky kullues ndihmon në reduktimin e ënjtjes dhe mavijosjes duke mbledhur lëngje. Do të përdoret vetëm nëse kirurgu e sheh të nevojshme dhe do të hiqet 24-48 orë më vonë nën anestezi lokale.

Nëse është e nevojshme, mund të keni edhe fasha në këmbë për të ruajtur ngrohtësinë. Në rastin e operacionit abdominal, mund të përdoret një kateter i fshikëzës. Shikimi juaj mund të jetë i paqartë pas operacionit për shkak të vajit mbrojtës të përdorur gjatë procedurës.

Për udhëtimin drejt shtëpisë

Në dhomën e rikuperimit, ne garantojmë komoditetin dhe sigurinë tuaj duke ofruar sa vijon:

 1. Organizimin që dikush t'ju çojë në shtëpi nëse keni pësuar qetësim ose anestezi të përgjithshme.
 2. Ne ju rekomandojmë të merrni me vete një jastëk, batanije dhe një kuti me shami. Rregullimi i sediljes së pasagjerit të përparmë në një pozicion të shtrirë do të shtojë komoditetin tuaj të përgjithshëm.
 3. Ngisni makinën ngadalë dhe me kujdes, pasi është e zakonshme që pacientët të kenë marrje mendsh.
 4. Personi që ju shoqëron duhet t'ju ndihmojë në hyrjen dhe daljen nga makina dhe t'ju ofrojë mbështetje ndërsa ecni nga automjeti në shtëpinë tuaj. Pasi të jeni brenda, këshillohet që të shtriheni në shtrat ose në shtrat me një ose dy jastëkë të vendosur pas shpinës.
Image illustrating the recovery from a plastic surgery in Albania

Shenja për të patur parasysh

Ju lutemi kini parasysh simptomat ose kushtet e mëposhtme që kërkojnë vëmendje të menjëhershme:

 1. Nëse temperatura juaj kalon 38 gradë Celsius, me ose pa ethe.
 2. Ënjtja e tepërt, veçanërisht nëse vëreni një ndryshim midis njërës anë të trupit tuaj dhe anës tjetër.
 3. Nëse keni gjakderdhje të tepruar që nuk pushon. Në rast rrjedhjeje ose gjakderdhjeje, ushtroni presion të drejtpërdrejtë në zonë për 10 minuta pa ndërprerje.
 4. Të vjella të vazhdueshme.

Kontaktoni zyrën tonë për udhëzime të mëtejshme, ose nëse është e nevojshme, lërini dikë t'ju çojë në dhomën e urgjencës për kujdes të menjëhershëm mjekësor.

Menjëherë pas operacionit

Për 24 orët e para pas operacionit, ne ju këshillojmë të ndiqni këto udhëzime:

Aktivitete fizike: 

Gjatë ditës së parë ose dytë, merrni frymë thellë dhe kollituni lehtë për të nxitur mushkëritë. Ndryshoni pozicionet kur jeni në shtrat për të zvogëluar shqetësimin në shpinë. Lëvizni këmbët nga njëra anë në tjetrën dhe lart e poshtë dhe përkulni me ndërprerje kyçet e këmbëve. Këto aktivitete do të përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe do të zvogëlojnë ngurtësinë. Mos ushtroni në ditët e para pas operacionit, pasi mund të çojë në rritje të ënjtjes dhe mavijosjes. Ngrini lart zonën e operuar dhe shmangni ngritjen ose përkuljen sa herë që është e mundur. Nëse keni kryer një abdominoplastikën ose abdominoplastikë, është e nevojshme të ecni me shpinën të përkulur në ije në afërsisht 30 deri në 45 gradë.

Pas një lifting të fytyrës lifting i qafës, përkulja ose kthimi i qafës duhet të shmanget. Në rastin e operacionit në fytyrë, flini me shpinën e ngritur në një kënd prej 30 deri në 40 gradë duke përdorur një pykë ose jastëk për mbështetje. Për kirurgjinë e gjoksit ose të barkut, shmangni gjumin anash. Filloni gradualisht të rifilloni aktivitetet tuaja të rregullta, duke përparuar çdo ditë. Kushtojini vëmendje trupit tuaj. Nëse ndiheni të lodhur ose keni dhimbje gjatë aktivitetit, ngadalësoni ose ndaloni fare. Mos drejtoni ose përdorni makineri të rënda për të paktën 24 orë pas procedurës suaj ose pas ndërprerjes së barnave narkotike kundër dhimbjes.

Kur ngriheni nga shtrati, nuk është e pazakontë të përjetoni marramendje nëse e bëni këtë shumë shpejt. Është mirë që dikush t'ju ndihmojë gjatë një ose dy ditëve të para. Uluni në buzë të shtratit për një ose dy minuta derisa të ndiheni të qëndrueshëm dhe pastaj ngrihuni gradualisht. Nëse keni kryer një operacion për zgjerimin e gjirit, abdominoplastikë ose liposuksion, përdorni një teknikë të quajtur "logrolling". Butësisht rrokulliset në anën tuaj dhe ngrini gjunjët lart. Lëvizni ngadalë këmbët nga shtrati derisa të varen, dhe më pas përdorni bërrylat për t'u vendosur në një pozicion ulur duke i mbajtur gjunjët të përkulur. Mbani një dritë nate dhe një karrige si në dhomën e gjumit ashtu edhe në banjën tuaj. Në këtë fazë, mund të ndiheni disi të pambrojtur dhe sikur po lëvizni me lëvizje të ngadalta, por kjo ndjesi së shpejti do të kalojë.

Image illustrating medical tourism in Albania for affordable plastic surgery

Ngjitja e shkallëve: 

Përqendrohuni në një hap në një kohë. Mbështetuni tek parmaku dhe kapeni fort me të dyja duart. Lini një asistent të ecë pas jush ndërsa ngjitni shkallët dhe përpara jush kur zbrisni. Nëse ndiheni të trullosur, uluni menjëherë kudo që të jeni pa u shqetësuar për vendndodhjen tuaj.

Dush: 

Ruani pastërtinë dhe thatësinë në vendin tuaj të kirurgjisë për të paktën 48 orë pas përfundimit të operacionit tuaj. Nëse keni vendosur tuba pas 48 orësh, duhet të shmangni dushin derisa të hiqen të gjitha tubat.

Larja e flokëve: 

Bazuar në llojin e operacionit, mund të ketë një periudhë gjatë së cilës nuk mund t'i lani flokët për disa ditë. Në raste të tilla, ju mund të përdorni "No-Rinse" në vend të shampos. Nëse nuk udhëzohet ndryshe, ju lejohet të lani dhëmbët me butësi dhe të përdorni gargarë.

Veshje me kompresim: 

Për të lejuar qarkullimin e gjakut në vendin e kirurgjisë, rrobat kompresuese duhet të hiqen çdo 2 orë për afërsisht 10-15 minuta. Ju mund t'i lini rrobat gjatë gjithë natës pa i hequr ato, për t'i dhënë vetes një gjumë të rehatshëm.

Image illustrating diet recommendations after a cosmetic procedure in Albania

Rekomandime dietike

Gjatë ditëve të para të rikuperimit, është normale që ju të ndiheni të etur. Rekomandohet të mbani në dispozicion një stok lëngjesh. Nëse fyti juaj është i thatë, gjë që shpesh mund të ndodhë pas anestezisë, provoni të pini çaj të vakët, pa kafeinë, me mjaltë ose lëng frutash pa agrume, si lëng molle, dardhe ose pjeshke. Pastilat e fytit ose akullorja gjithashtu mund të jenë shumë qetësuese. Është normale të kesh një oreks të reduktuar për disa ditë pas operacionit. Për të parandaluar dehidratimin dhe për të minimizuar kapsllëkun, është e rëndësishme të konsumoni lëngje, veçanërisht pije të balancuara me elektrolite si Gatorade. Mund të provoni edhe supën e pulës me pak kripë. Menjëherë pas operacionit, filloni me një dietë të pastër të lëngshme dhe gradualisht përparoni drejt ushqimeve më të rregullta siç mund të toleroni.

Me rritjen e oreksit, rekomandohet të konsumoni ushqime që treten lehtë si supa, akullore me pak yndyrë, milkshake me pak kalori, puding, kos, ushqim të grirë, apo edhe ushqim për fëmijë dhe produkte qumështi me shumë yndyrë. Pas operacionit të fytyrës, është e rëndësishme të ndiqni një dietë të plotë të lëngshme ose të butë për një javë. Në veçanti, ju lutemi shmangni përtypjen e ushqimeve të forta si mollët, pica, biftek të trashë ose gjoks pule, pasi ne duam që fytyra juaj të shërohet pa sforcim të tepërt nga përtypja e fortë ose hapja e gjerë e gojës.

Dy deri në tre ditë pas operacionit

Familja dhe miqtë luajnë një rol të rëndësishëm gjatë periudhës së rikuperimit, por është gjithashtu e rëndësishme që të keni momente vetëm për veten tuaj, për të fjetur apo për të pushuar. Këshillohet të vendosni se kur dhe sa shpesh do të keni vizitorë dhe për sa kohë. Ndërsa filloni të ndiheni më mirë, mund të dëshironi të jeni më aktiv. Shëtitjet e shkurtra mund të jenë të dobishme, por mbani në mend të mbroni veten duke mbajtur një kapele, shall dhe syze dielli. Gjatë 24 deri në 48 orëve të para pas operacionit, trupi juaj i nënshtrohet një procesi shërimi ku thith lëngje dhe lëndë ushqyese shtesë. Në ditën e dytë, mund të përjetoni ënjtje në vendin e operacionit. Kjo është normale dhe gradualisht do të ulet gjatë ditëve ose javëve në vijim. Ngritja e zonës dhe aplikimi i kompresave të ftohta mund të ndihmojë në uljen e ënjtjes.

Gjithashtu, sigurohuni që temperatura e dhomës të mos jetë shumë e ngrohtë, pasi temperatura e ngritur e ajrit mund të rrisë ënjtjen. Është normale që kapilarët e vegjël të vazhdojnë të rrjedhin për disa ditë, duke rezultuar në mavijosje. Ndërsa qelizat e vogla të gjakut prishen gjatë procesit të përthithjes, mund të vëreni një njollë që mund të zgjasë për disa javë. Kjo zakonisht është minimale. Trupi juaj do ta absorbojë këtë lëng gjatë javës së ardhshme deri në dhjetë ditë. Kufizoni ekspozimin e drejtpërdrejtë të diellit pasi rrezet e diellit mund t'i përkeqësojnë këto kushte. Marrja e një banje relaksuese mund të jetë qetësuese. Nëse keni ende veshje, sigurohuni që ato të mbeten të thata ose prisni derisa të hiqen. Në përgjithësi, mund të bëni dush pas dy ditësh dhe të laheni pas një jave.

Image illustrating a neck lift surgery in Albania

Tre deri në pesë ditë pas operacionit

Ethe: Ju mund të vazhdoni të përjetoni një temperaturë të ulët për disa ditë pas operacionit. Zakonisht si një tregues që duhet të merrni frymë më thellë. Megjithatë, nëse temperatura juaj rritet mbi 38 gradë, kontaktoni klinikën.

Kapsllëku: Kapsllëku i lehtë mund të vijë si shkak i ilaçeve kundër dhimbjes, pasivitetit dhe operacionit. Për ta lehtësuar këtë, sigurohuni që të pini shumë lëngje, të tilla si gjashtë gota ujë ose lëng në ditë. Për më tepër, marrja e një ose dy lugë gjelle Metamucil ose një produkti të ngjashëm çdo mëngjes mund të ndihmojë. Lëngu i kumbullave të thara gjithashtu mund të ofrojë lehtësim.

Ënjtje: Kjo duhet të fillojë të ulet në këtë pikë. Mund të përjetoni siklet të lehtë gjatë të shtënave, gjë që tregon se nervat po kthehen në normalitet. Vendi operativ mund të ndihet i fortë ndërsa është i pranishëm ënjtja. Mbani në mend se qepjet tuaja do të jenë ende të buta.

Oreksi: Mund të jetë ende i ulur. Vazhdoni të shmangni kripën, sheqerin, erëzat, produktet yndyrore të qumështit dhe alkoolin.

Aktiviteti: Pushoni sipas nevojës. Rritni gradualisht nivelin e aktivitetit çdo ditë, por dëgjoni trupin tuaj dhe ndaloni kur jeni të lodhur. Nëse keni bërë një tummytuck, vazhdoni të ecni me shpinë të përkulur, duke qëndruar më në këmbë çdo ditë që kalon.

Intimiteti: Menjëherë pas operacionit, pacientë të shumtë duan afërsi dhe intimitet me partnerët e tyre. Në përgjithësi rekomandohen përqafimet dhe puthjet. Kur të ndiheni gati, mund të rifilloni aktivitetin seksual, por është e rëndësishme t'i shpjegoni partnerit tuaj se duhet të ecni ngadalë dhe butësisht derisa dhimbja të largohet dhe të jeni shëruar plotësisht. 

Trishtimi: Pothuajse të gjithë përjetojnë simptoma të depresionit të butë ose ankthit gjatë procesit të rikuperimit, zakonisht rreth pesë ditë pas operacionit. Ju mund të ndjeheni të nervozuar, të tërhequr ose duke përjetuar ndryshime të humorit. Depresioni, i cili është i zakonshëm pas operacionit kozmetik, është shpesh një përgjigje psikologjike për arritjen e qëllimeve tuaja të kirurgjisë kozmetike dhe kalimin në fazën tjetër të jetës. Mbani në mend se ajo që po përjetoni është krejtësisht normale. Mbani veten të zënë me aktivitete dhe projekte që mund të keni bërë. Ajri i pastër mund të ndihmojë gjithashtu në zbutjen e ndjenjave të depresionit.

Dy javë pas operacionit

Dieta: Mund të rifilloni marrjen e suplementeve të vitaminës E dhe konsumimin e ushqimeve që lidhen me rritjen e mavijosjes, si ushqimi aziatik, lëngu i papajas dhe zbutësit e mishit. Ju gjithashtu mund të merrni aspirinë ose produkte të lidhura me aspirinën. Nëse nuk jeni duke marrë asnjë ilaç, mund të pini pije të lehta alkoolike. Megjithatë, duhet të shmangni kripën dhe erëzat e tepërta, pasi ato shkaktojnë mbajtjen e lëngjeve dhe pengojnë reduktimin e ënjtjes.

Aktiviteti: Përfshini ushtrime të lehta. Filloni me ecje të moderuar deri në të shpejtë, shtrirje dhe ushtrime të buta për ekstremitetet e poshtme. Gradualisht bëni pak më shumë çdo ditë. Është normale që fillimisht të ndjeni ngurtësi dhe një ritëm më të ngadaltë. Rritja e lëngjeve trupore gjatë dy javëve të fundit mund të shkaktojë dobësi dhe ngurtësi të muskujve. Nëse i jeni nënshtruar një tummytuck, duhet të ecni në mënyrë perfekte në një pozicion vertikal në këtë fazë. Shmangni rrotullimin e bustit, pasi kjo mund të shkaktojë gjakderdhje. Nëse keni bërë zmadhimit të gjoksit, do të merrni udhëzime për masazhin e gjirit vetë. Për të minimizuar ënjtjen ose mavijosjen e mëtejshme, kaloni në përdorimin e kompresave të ngrohta.

Image illustrating the results of a plastic surgery procedure in Albania

Gjashtë javë deri në gjashtë muaj pas operacionit

Aktiviteti fizik: Tani ju lejohet të angazhoheni në aktivitete të tilla si vrapimi, stërvitje, gjimnastikë e lehtë dhe noti në një pishinë. Megjithatë, vazhdoni të mbroni lëkurën tuaj nga dielli duke vënë kapele, shalle dhe syze dielli ose duke përdorur bllokues kundër diellit. Shmangni elektrolizën ose depilimin rreth zonave ku keni bërë operacion për të paktën 10-12 javë.

Mirëqenia emocionale: Pacientët shpesh mendojnë se janë kthyer në gjendjen e tyre normale, si emocionalisht ashtu edhe fizikisht. Çdo dhimbje e mbetur në vendin e operacionit duhet të zgjidhet shpejt dhe duhet të jetë e vogël në këtë fazë. Mbani në mend se mund të duhen tre muaj ose më shumë që të gjitha ënjtjet dhe asimetria të zgjidhen plotësisht.

Ne jemi këtu për t'ju dëgjuar

Shpesh, kur marrin kujdes mjekësor, pacientët priren të qëndrojnë të heshtur në lidhje me nevojat, rekomandimet, pyetjet dhe shqetësimet e tyre. Ne inkurajojmë dhe vlerësojmë fort komentet dhe komentet tuaja, pasi ne jemi gjithmonë duke shkruar për të përmirësuar dhe përmbushur nevojat tuaja. Nëse keni pasur një përvojë të mirë, ne do të donim të dëgjonim për të. Ne duam gjithashtu të dimë nëse përvoja juaj nuk i përmbushi pritjet tuaja, në mënyrë që të mund të rregullojmë problemet dhe të bëjmë përmirësimet e nevojshme. Ne jemi të përkushtuar t'ju ndihmojmë të mbani një pamje të shkëlqyer gjatë gjithë jetës suaj. Krahas operacion plastik, shumë faktorë mund të kontribuojnë në një pamje tërheqëse dhe rinore.

Picture of Jessica

Xhesika

Njihuni me Xhesikën, botuesen tonë e cila ka pasion Shqipërinë dhe dëshiron të informojë publikun mbi turizmin mjekësor, procedurat mjekësore, kirurgjinë plastike dhe mrekullitë turistike të Shqipërisë. Përmes shkrimeve të saj informuese dhe tërheqëse, ajo udhëzon lexuesit të marrin vendime të informuara mbi kujdesin shëndetësor dhe të eksplorojnë bukuritë e vendit tonë magjepsës.

Tabela e Përmbajtjes

Na Kontaktoni

sqAlbanian

Instagram & Facebook

KENI NEVOJË PËR KËSHILLA NGA EKSPERTËT TANË?

Merrni një kosto rreth procedurës tuaj nga mjekët tanë, pa pagesë.

Mënyra më e shpejtë Telefono tani ose WhatsApp

Upload a File

Limiti i per upload eshte 20mb.

By clicking the 'Submit' button below, I agree that a representative will contact me via email or phone calls to the phone number provided by me about medicaltourisminalbania.com services.
Enter the Captcha