Shkurt 29, 2024

Trajtimi I Rrudhave Të Syve Me Anë Të Piling Kimik

Peeling kimik është një teknikë e përdorur nga estetistët që ndihmon në zvogëlimin e shfaqjes së linjave të holla, rrudhave dhe papërsosmërive të fytyrës. Në këtë artikull, do të flasim për efektin që ka pilingu kimik në rrudhat rreth syve të cilat njihen edhe si këmbët e sorrës. Ky trajtim rigjeneron qelizat e shtresave sipërfaqësore të lëkurës nëpërmjet veprimit kimik që ofron. Veprimi i tij jo vetëm që do të përmirësojë rrudhat, por gjithashtu do të ndihmojë në zbutjen e njollave në fytyrën tuaj duke e bërë lëkurën të duket më e njëtrajtshme dhe e bukur. 

Rrudhat anash syve

Çfarë Janë Rrudhat E Syve (Këmbët E Sorrës)?

Këmbët e sorrave janë rrudha rreth zonës së syve. Ne i zhvillojmë këto rrudha me moshën dhe disa njerëz mund t'i vërejnë ato më herët se të tjerët. Lëkura në këtë zonë është gjithashtu 40% më e hollë se pjesa tjetër e fytyrës dhe ato zhvillohen falë kontraktimeve të muskujve të fytyrës prej vitesh. 

Rrudhat e syve vijnë në dy lloje të ndryshme: statike dhe dinamike. Edhe në rastet kur muskujt e fytyrës janë të relaksuar, rrudhat statike mbeten të dukshme gjatë gjithë kohës. Ato gjithashtu mund të duken më të theksuara dhe më të thella kur bëni shprehje të caktuara të fytyrës. Nga ana tjetër, rrudhat dinamike janë ato që shfaqen vetëm kur muskujt në tëmth, mollëza ose zonën e syve shtrëngohen. Kur fytyra është e relaksuar, rrudhat e tilla nuk janë më të dukshme.

Çfarë I Shkakton Rrudhat E Syve?

Ashtu si çdo rrudhë tjetër, këmbët e sorrës janë gjithashtu një rezultat natyral i plakjes. Sinteza e kolagjenit dhe elastinës në lëkurë zvogëlohet me kalimin e moshës dhe lëkura jonë bëhet më e hollë dhe shkaqet kryesore janë:

 • Lëkura jonë duket e shëndritshme dhe e re për shkak të një proteine të quajtur kolagjen. Në mungesë të këtij sistemi proteinik, rrudhat thellohen dhe lëkura duket më e hollë.
 • Kapaciteti i lëkurës për t'u rikthyer në vend pas lëvizjes lehtësohet nga elastina. Rrudhat bëhen më të dukshme kur prodhimi i elastinës zvogëlohet.
 • Prodhimi i reduktuar i këtyre proteinave rrit ndjeshmërinë e lëkurës ndaj rënies dhe formimit të rrudhave. Përveç plakjes, variabla të tjerë të stilit të jetesës dhe mjedisit, duke përfshirë ndotjen, ekspozimin në diell, dehidratimin ose dietën e dobët mund të çojnë gjithashtu në një reduktim të kolagjenit dhe elastinës.

Meqenëse ato mund të shfaqen në moshë të re (zakonisht rreth mesit të viteve 20), rrudhat e syve janë shpesh ndër treguesit më të hershëm të plakjes së fytyrës. Siç e përmendëm edhe më parë, kjo zonë është e hollë dhe e ndjeshme, duke humbur fleksibilitetin e saj më shpejt se lëkura përreth.

Parandalimi I Rrudhave Të Syve

Maskat e fytyrës për parandalimin e rrudhave të syve

Për fat të keq, rrudhat e syve nuk mund të parandalohen plotësisht, dhe pothuajse të gjithë do t'i zhvillojnë ato në një moment të jetës së tyre. Megjithatë, lajmi i mirë është se edhe pse nuk mund të parandalohen, pamja e tyre mund të reduktohet ndjeshëm. Disa rekomandime që mund të ndiqni për të provuar dhe reduktuar pamjen e tyre janë:

 • Ne e dimë se kalimi i kohës në diell është shumë relaksues dhe i kënaqshëm, por duhet të dini se rrezet UV mund të dëmtojnë kolagjenin dhe elastinën duke shkaktuar rrudha. Ne ju rekomandojmë të kufizoni ekspozimin ndaj rrezeve sa më shumë që të mundeni duke reduktuar kohën e qëndrimit në diell, duke përdorur SPF çdo ditë dhe duke shmangur solaret. 
 • Pirja e duhanit është e dëmshme për një sërë arsyesh dhe shkaktimi i rrudhave të parakohshme është vetëm një prej tyre. Si kolagjeni ashtu edhe elastina mund të dëmtohen nga tymi dhe ndotësit e ajrit, gjë që do ta bëjë procesin e plakjes shumë më të shpejtë. 
 • Aminoacidet, vitamina C dhe mineralet si zinku janë të nevojshme për prodhimin e kolagjenit. Këto lëndë ushqyese merren nga ngrënia e një sërë frutash dhe perimesh në vakte të ekuilibruara, kështu që mbajtja e një diete të shëndetshme është shumë e rëndësishme në parandalimin e rrudhave. 
 • Ushtrohu rregullisht. Lëvizja shpejton rrahjet e zemrës, pompon gjakun dhe lëndët ushqyese në të gjithë trupin dhe e mban lëkurën të oksigjenuar. Kjo nxit prodhimin e kolagjenit për një pamje të re dhe rrezatuese.
 • Mbani lëkurën të hidratuar. Përveçse të pini shumë ujë, duhet të përdorni edhe kremra për sytë dhe hidratues me retinol, vitaminë C ose acid hialuronik për të ndihmuar lëkurën dhe për të stimuluar prodhimin e kolagjenit. Si rezultat, shfaqja e rrudhave dhe linjave të holla do të reduktohet dhe minimizohet ndjeshëm.

Çfarë Janë Pilingët Kimikë?

Peeling i thellë kimik për rrudhat - peeling kimik më i mirë i fytyrës në Shqipëri

Përdorimi i një solucioni kimik për të hequr shtresat e jashtme të lëkurës njihet si peeling kimik. Lëkura që do të rritet do të ketë një strukturë shumë më të lëmuar se fillimisht. Piling i lehtë ose mesatar duhet të bëhet më shumë se një herë në vit për të arritur rezultatet e dëshiruara dhe për të reduktuar shfaqjen e vijave të imta në fytyrë.

Zakonisht, pilingët kimikë përdoren për të hequr shenjat, njollat në lëkurë dhe rrudhat. Ato mund të shoqërohen me trajtime të tjera kozmetike ose të kryhen vetëm. Gjithashtu ato mund të kryhen në thellësi të ndryshme, nga të normale në të thella. Edhe pse prodhojnë efekte të mahnitshme, pilingët kimikë më të thellë kërkojnë një kohë të gjatë rikuperimi.

Çfarë Problemesh Trajton Piling Kimik?

Peeling i fytyres ne Shqiperi - peeling kimik per eliminimin e rrudhave

Piling kimik mund të përdoret për të trajtuar disa probleme të lëkurës ose për të trajtuar tonin dhe strukturën e saj, gjë që do ta përmirësojë ndjeshëm pamjen tuaj. Disa nga problemet që mund të trajtohen nga piling kimik janë:

 • Linjat e imëta në të gjithë fytyrën duke përfshirë rrudhat poshtë syve dhe gojës të cilat shkaktohen nga plakja, gjenetika dhe dëmtimi nga dielli.
 • Disa lloje të plagëve të cilat shkaktohen nga aknet.
 • Shenja minimale.
 • Pika, njollat e moshës, njollat e diellit dhe tonet e pabarabarta të lëkurës.
 • Keratoza aktinike që është termi për lezionet me luspa, prekanceroze.
 • Lëkurë e ashpër me një çehre të rënë.
 • Melasma, ose njollat e errëta, të cilat shkaktohen nga shtatzënia ose përdorimi i kontraceptivëve.

Dermatologu juaj do të bashkëpunojë me ju për të vendosur se sa thellë duhet të shkojë pilingu në varësi të qëllimeve të terapisë dhe gjendjes së lëkurës tuaj. Peeling kimik nuk trajton varjet, fryrjet, plagët e thella, linja e theksuaratë fytyrës dhe rrudhat më të rënda. Trajtime të tjera të kirurgjisë estetike, duke përfshirë trajtimet me lazer të dioksidit të karbonit, lifting i fytyrës, ngritja e vetullave, ngritja e syve ose mbushësit e indeve të buta do të jenë zgjedhje më të mira nëse këto janë shqetësimet tuaja. Gjetja e trajtimit ideal për problematikat që mund të keni do të bëhet me ndihmën e një dermatologu, në mënyrë që të mos shqetësoheni për asgjë.

A Është Piling Kimik I Përshtatshëm Për Të Gjitha Llojet E Lëkurave?

Në përgjithësi, të gjitha llojet e lëkurave i përgjigjen mirë pillingut sipërfaqësor. Nga ana tjetër, gjasat që lëkura juaj të errësohet pas trajtimit janë më të larta nëse keni një ton lëkure më të errët. Ne i referohemi këtij fenomeni si hiperpigmentim post-inflamator. Nëse toni i lëkurës tuaj është më i errët, mund të dëshironi të konsultoheni me dermatologun tuaj për trajtime më pak agresive që mund të ulin mundësinë e këtij problemi. Ju gjithashtu mund të mos jeni një kandidat i përshtatshëm për peeling kimik nëse:

 • Keni një histori të shenjave të çrregullta të lëkurës.
 • Keni plagë me ngjyrë të errët.
 • Jjeni të ndjeshëm ndaj produkteve të kujdesit të lëkurës ose çrregullimeve të lëkurës.
 • Nuk keni mundësi të shmangni rrezet e diellit gjatë fazës së shërimit

Peeling Kimik Për Rrudhat E Syve

Rezultatet para dhe pas peeling kimik te fytyres ne Shqiperi

Piling kimik është një lloj terapie mjaft e sigut dhe përdoret gjerësisht për të trajtuar një sërë problemesh duke përfshirë dhe rrudhat e syve. Gjatë një piling kimik, një përbërës i butë kimik përdoret për të hequr shtresën më të jashtme të lëkurës së plakur, duke ekspozuar lëkurën e re e cila është më e lëmuar dhe duke inkurajuar prodhimin e kolagjenit, i cili e shtrëngon dhe forcon lëkurën. Ekzistojnë tre lloje të ndryshme të pilingut, në varësi të asaj që dëshironi të arrini:

 • Peeling sipërfaqësor: Peeling-et më të lehta në dispozicion janë pilingët sipërfaqësorë, të cilët bëhen nga një estetist i licencuar. Ato përfshijnë shumë pak ose aspak kohë rikuperimi dhe janë pa dhimbje. Këto peeling sipërfaqësore mund të përsëriten çdo dy deri në katër javë.
 • Peeling me thellësi mesatare: Për shkak se janë më të përfshira se pilingët sipërfaqësorë, procedura do duhet të bëhet në zyrën e profesionistit shëndetësor. Në varësi të pilingut, ato mund të jenë pak të dhimbshme dhe mund të kenë nevojë për pak pushim. Një peeling me thellësi mesatare mund të përsëritet çdo gjashtë deri në dymbëdhjetë muaj.
 • Peeling-i i thellë: Peeling-i i thellë kimik duhet të bëhet nga një estetist i specializuar pasi është shumë intensiv dhe në disa raste mund të ketë nevojë dhe për anestezi. Ky lloj peeling mund të përsëritet çdo gjashtë deri në dymbëdhjetë muaj në varësi të problematikave. 

Si Funksionon Pilingu Kimik Tek Rrudhat E Syve

Pilingu kimik inkurajon shtresat më të jashtme të lëkurës të bien me qëllim që të stimulojnë rritjen e qelizave të reja. Ky trajtim rigjeneron lëkurën, duke e shtrënguar atë dhe duke zbutur rrudhat e syve dhe strukturën e pabarabartë të lëkurës. Për rrjedhojë, lëkura do të duket më e re.

Peelingët TCA (acid trikloroacetik) janë pilingët kimikë më të suksesshëm për trajtimin e rrudhave të syve. Peeling-ët kimikë më të ashpër të disponueshëm TCA, do të përmirësojnë pamjen e pacientit në mënyrë të shpejtë dhe të dukshme. Në mënyrë të ngjashme, ata do të kenë nevojë për një javë ose më shumë kohë rikuperimi, gjatë së cilës pacienti mund të ketë probleme me lëkurën si edemë dhe skuqje. Është e rëndësishme që peeling kimik të bëhet nga një dermatolog i kualifikuar me përvojë, pasi është një procedurë e komplikuar.

Si Të Përgatiteni Për Procedurën

Ju duhet të diskutoni pritshmëritë, rreziqet e mundshme dhe rezultatet e procedurës me dermatologun tuaj përpara se të zgjidhni se cila është e duhura për ju. Për më tepër, ju duhet të dini që:

 • Thellësia e peeling-ut kimik do të përcaktohet duke diskutuar me dermatologun tuaj për objektivat tuaja të trajtimit.
 • Jepni informacion mbi çdo plagë të mëparshme, hepes ose nëse keni bërë rreze X të fytyrës.
 • Për dhjetë ditë para operacionit, mos përdorni ilaçe dhe suplemente që mund të ndikojnë në koagulimin e gjakut, duke përfshirë aspirinën, ibuprofenin dhe vitaminën E.
 • Hiqni dorë nga barnat si acidi glikolik, Retinoli dhe Retin-A.
 • Në varësi të thellësisë së peeling-ut kimik që do të përdorë dermatologu, mund t'ju duhet dikush që t'ju çojë në shtëpi pas procedurës. 

Pas Piling-Ut Kimik Për Rrudhat E Syve

Rezultatet e mahnitshme të një piling të thellë kimik të fytyrës në Shqipëri

Efektet e këtyre llojeve peeling kimik bëhen të dukshme gradualisht në javët pas procedurës. Lëkura do të fillojë të rripet dhe do të shfaq kore për katër deri në tetë ditë pas procedurës por mos e ngacmoni. Gjatë kësaj kohe mjeku do t'ju rekomandojë të përdorni një hidratues për të hidratuar lëkurën sa më shumë të jetë e mundur. Kur të bien koret ose rrjepjet, lëkura mund të duket e kuqe e ndezur, pastaj gradualisht do të kthehet në nuancën e saj origjinale brenda disa ditësh deri në disa javë.

Sapo koret zhduken, pacienti mund ti rikthehet aktiviteteve normale dhe mund të përdorë produkte kozmetike. Zona e trajtuar duhet të ketë mbrojtje maksimale nga dielli për dy muaj pas procedurës kështu që mbani kremërat e diellit afër. Rezultatet e trajtimit do të jenë të mahnitshme dhe lëkura do të duket rrezatuese. E rëndësishme është që harmonia e fytyrës të mbetet e paprekur dhe e natyrshme.

Pyetjet E Bëra Më Shpesh

Çfarë Problemesh Trajtojnë Pilingët Kimikë?

Siç përmendëm dhe më parë, pilingët kimikë janë të dobishëm për trajtimin e një game të gjerë problemesh të lëkurës, duke përfshirë rrudhat e rënda, pigmentimin e pabarabartë, dëmtimin nga dielli dhe aknet aktive. Ato janë gjithashtu të dobishme për zbutjen e lëkurës së ashpër dhe të plakur.

A Janë Të Dëmshëm Pilingët Kimikë?

Kohëzgjatja e pilingeve sipërfaqësore ose të lehta dhe të mesme është më e shkurtër dhe mund të nevojitet një locion i vogël mpirës para aplikimit. Ndërsa trajtimi fillon të funksionojë, mund të keni djegie dhe kruajtje të lehtë, por shumica e njerëzve nuk përjetojnë ndonjë shqetësim ose dhimbje.

Për piling të thellë doktori juaj do të përdor anestezi dhe herë pas here mund të bëni dhe pushim nëse keni nevojë të qetësoheni. Në këto situata, mjeku gjithashtu mund t'ju rekomandojë edhe qetësues pas terapisë.

Sa Kohë Zgjat Procedura E Peeling Kimik Dhe Kur Mund Të Shoh Rezultate?

Kohëzgjatja e një peeling kimik mund të variojë nga disa minuta në një orë. Lëkura e re do të fillojë të shfaqet një deri në dy javë pas trajtimit ose më gjatë në varësi të thellësisë së tij.

Çfarë Rezultatesh Mund Të Pres Pas Një Piling Kimik?

Kjo në fakt varet nga nevojat e lëkurës tuaj dhe gjendjes së saj përpara pilingut kimik. Pas rikuperimit do të keni lëkurë më të lëmuar, më të shndritshme, me pamje më të re dhe të tonifikuar. Pilingu i lehtë mund të fillojë të tregoj rezultat menjëherë dhe do të duhen shtatë deri në dhjetë ditë që efektet e plota të bëhen të dukshme. Ndërsa për pilling mesatar ose të thellë rezultatet duan më shumë kohë.

Kush Është Një Kandidat I Përshtatshëm Për Piling Kimik?

Pothuajse çdo lloj lëkure mund të trajtohet me anë të peeling kimik. Megjithatë pacientët me tone të errëta ose më të ndjeshme të lëkurës mund të përfitojnë më shumë nga piling më të lehtë dhe do të duan të shmangin ato më të thella.

Dermatologu juaj, i cili do të vlerësojë lëkurën tuaj dhe do të diskutojë me ju mbi objektivat e lëkurës suaj, është i vetmi që mund t'ju këshillojë se cili peeling kimik ose trajtimi acidik është më i miri për ju. Dermatologu juaj do të vlerësojë tonin e lëkurës tuaj, trashësinë dhe llojin e problemeve që dëshironi të përmirësoni. Ai gjithashtu do të diskutojë për problematikat e kaluara si dhe sëmundjet që mund të keni kaluar dhe trajtimet që mund të keni bërë më parë. Si me cdo procedure tjetër edhe me peeling kimik do të duhet të bëni një konsultë paraprake me dermatologun tuaj

Cilat Janë Disa Rreziqe Dhe Komplikime Të Mundshme Të Pilingut Kimik?

Edhe pse është e pazakontë, piling i lehtë, i mesëm dhe i thellë mund të rezultojnë në lëkurë të thatë, të krisur dhe hiperpigmentim post-inflamator. Shpërthimet nga aknet pas trajtimit gjithashtu nuk janë të pazakonta dhe nëse kjo ndodh, duhet të njoftoni mjekun tuaj që të mund të përshkruajë një mjekim oral. Nëse jeni të prirur për herpes, është veçanërisht e rëndësishme të njoftoni mjekun tuaj pasi peeling kimik mund të rris mundësinë e shpërthimeve.

Xhesika

Xhesika

Njihuni me Xhesikën, botuesen tonë e cila ka pasion Shqipërinë dhe dëshiron të informojë publikun mbi turizmin mjekësor, procedurat mjekësore, kirurgjinë plastike dhe mrekullitë turistike të Shqipërisë. Përmes shkrimeve të saj informuese dhe tërheqëse, ajo udhëzon lexuesit të marrin vendime të informuara mbi kujdesin shëndetësor dhe të eksplorojnë bukuritë e vendit tonë magjepsës.

Tabela e Përmbajtjes

Na Kontaktoni

sqAlbanian

Instagram & Facebook

KENI NEVOJË PËR KËSHILLA NGA EKSPERTËT TANË?

Merrni një kosto rreth procedurës tuaj nga mjekët tanë, pa pagesë.

Mënyra më e shpejtë Telefono tani ose WhatsApp

Upload a File

Limiti i per upload eshte 20mb.

By clicking the 'Submit' button below, I agree that a representative will contact me via email or phone calls to the phone number provided by me about medicaltourisminalbania.com services.
Enter the Captcha